Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej

data rozpoczęcia:
2019-05-17 18:00:00
data zakończenia:
2019-05-17 00:00:00
miejsce:
adres:
Dom Narodowy, Rynek 12
XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej

Organizatorzy: "Inter-Art" oraz Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy"

 

Wystąpią:
Andjela Bratić - flet (Serbia)
Nikola Cvetkovic – fortepian (Serbia)

Cena biletu: 25 zł


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej 
jest jedynym festiwalem w świecie, prezentującym zapomniane i odnalezione utwory kompozytorów polskich i obcych. Odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku w Tarnowie oraz kilkunastu miejscowościach Polski Południowej. Podczas koncertów festiwalowych prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne,  które zapomniane przeleżały w rękopisach i starodrukach dziesiątki a czasem setki lat. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków… a także w zbiorach prywatnych. Spośród wielu  utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki. I tak podczas poprzednich festiwali swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w królewskim pałacu w Casercie (k/Neapolu), w Brukseli,  w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w klasztorze S. Benedyktynek w Staniątkach, w Ławrze Kijowskiej a także w prywatnych zbiorach w zamkach  Kornwalii,  Szkocji, Anglii …  

Podczas koncertów festiwalowych rozbrzmiewała muzyka absolutnie różnorodna. Można było usłyszeć m.in.  nieznaną dotąd muzykę królewskiego Wawelu, pisaną na potrzeby władców polskich a także  odnalezione perełki starocerkiewnych śpiewów liturgicznych z Ławry Kijowskiej. Prezentowane były też dziecięce utwory ze szkicownika W.A Mozarta oraz jego ojca Leopolda a także kompozycje austriackiego Cesarza Leopolda I, któremu Jan III Sobieski pospieszył z odsieczą pod Wiedeń. Dużym zaskoczeniem były nieznane "Improwizacje ze szkicownika weselnego” – A.Brucknera  a także dotąd nie wykonywane fortepianowe sonaty F. Mendelssohna. Swoją prapremierę po latach miała salonowa muzyka dynastii Ogińskich a także fortepianowe dzieła włoskich mistrzów opery (Pucciniego, Verdiego, Leoncavallo, Belliniego…). Ciekawe okazały się pieśni Karola Stohla znalezione w Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz utwory napisane specjalnie dla Napoleona Bonaparte. Do niewątpliwych perełek trzeba zaliczyć  Seikilovą pieśń z nagrobka w Trailleis w Azji Mniejszej” (pochodzącą z  III w) a wykonaną przez słowacki zespól muzyki dawnej „Musa Ludens”. Jedno z naszych ostatnich odkryć to utwór I.F. Dobrzyńskiego - na flet i fortepian pt. "Introdukcja i wariacje" napisane na temat pieśni "Witaj Maj, 3-ci Maj".

Dzięki  temu, że  festiwalowe koncerty odbywają się we wspaniałych zabytkach kilkunastu miejscowości Polski Południowej, prezentowana muzyka  może współgrać  z architekturą wnętrz do których była pisana. Cieszymy się, że dzięki  festiwalowym prezentacjom  wiele odnalezionych utworów zdobywa powoli sale koncertowe Europy a także odzyskuje  należne im miejsce w historii muzyki.  Wiele z nich zostało też po raz pierwszy zarejestrowane przez polskie i zagraniczne rozgłośnie radiowe i telewizyjne a także wydane na płytach CD.
Zobacz również: