Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Jarmark Słowiański

data rozpoczęcia:
15.08.2022 12:00
data zakończenia:
15.08.2022 16:00
miejsce:
adres:
Domu Przyrodnika, plac prof. Wiktora Wawrzyczka od 12.00 do 16.00
Jarmark Słowiański Jarmark Słowiański

Zapraszamy na II Jarmark Słowiański!!

15 sierpnia, to czas poświęcony ziołom, zbiorom, a także naturalnym aspektom naszego życia. Naszym zdaniem nie ma lepszego dnia, aby na swój sposób powrócić do korzeni i przypomnieć sobie czasy, kiedy rozpoczęcie dnia wyznaczał wschód słońca, a życie było dostosowane do pory roku. Dlatego zapraszamy na drugą edycję JARMRKU SŁOWIAŃSKIEGO, który w tym roku połączony będzie ze Świętem Ziół.

Dlaczego JARMARK SŁOWIAŃSKI stał się nową, stałą imprezą w harmonogramie wydarzeń kulturalnych Gminy Hażlach? Ponieważ uważamy, że nasze korzenie są bardzo ważne, a nasza historia, to właśnie historia Słowian. Dom Przyrodnika to miejsce poświęcone lokalnym roślinom, zwierzętom oraz uprawie ziemi. Ta historia to nie tylko czasy najnowsze, ale również czasy, kiedy milenium temu, w tym regionie znajdowały się słowiańskie wioski. Chociaż w samej Gminie Hażlach nie stwierdzono pozostałości po wczesnośredniowiecznych osadach, to mamy pewność, że w regionie w tamtym czasie osadnictwo istniało, a nasi przodkowie, zamieszkujący m.in. grody w Kocobędzu, Cieszynie, czy Skoczowie, przemierzali również tereny obecnej Gminy Hażlach. Z czasem, wraz z rozwojem osadnictwa, ludzie zaczęli się tutaj osiedlać i uprawiać ziemię.

Czego możecie się spodziewać po tegorocznym JARMARKU SŁOWIAŃSKIM? Z pewnością wielu atrakcji. Będzie czekała na Państwa strefa gastronomiczna oraz kramy z wieloma ciekawymi produktami. Całość towarzyszyć będzie słowiańska muzyka, a Dziewanna – tak jak w zeszłym roku, będzie czekała, aby z pannami (i nie tylko) przygotować słowiański wianek, który nie tylko w dawnych wierzeniach miał pomóc w znalezieniu męża (m.in. w Noc Kupały), ale również pełnił funkcję ochronną (ta przetrwała aż do XX wieku – wianki wieszano na domostwach, czy stodołach, aby chroniły je przed wszelkim nieszczęściem).

Z okazji Święta Ziół z kolei można będzie poznać lokalne zioła, nauczyć się je rozpoznawać oraz stosować. Basia Kuchta – zielarka z Domu Przyrodnika z pewnością zadba o to, aby tego dnia atrakcji nie brakowało.

15 sierpnia zapraszamy do Domu Przyrodnika i na plac prof. Wiktora Wawrzyczka od 12.00 do 16.00.

pod patronatem
Zobacz również: