Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Warsztaty wykonania wyroczków

data rozpoczęcia:
12.06.2024 13:26
data zakończenia:
30.07.2024 13:26
miejsce:
adres:
Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego, ul. Stellera 1
Warsztaty wykonania wyroczków Warsztaty wykonania wyroczków

,Wyroczek i makatka - ozdoba góralskiej izby", to zadanie realizowane w tym roku dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.

Działania edukacyjne podejmowane w ramach tego zadania mają na celu przybliżenie tradycyjnego rękodzieła Górali Śląskich. Szczególną uwagę chcemy poświęcić ozdobom wieszanym na ścianach w tradycyjnej drewnianej chałupie tj. makatkom i wyroczkom.

Wyroczki są typowymi ozdobami domów społeczności
ewangelickiej Śląska Cieszyńskiego - to cytaty biblijne do zawieszenia na nad stołem w głównej izbie. Wykonywane były różnymi technikami plastycznymi, najczęściej haftowane lub malowane.

W ramach zadania zapraszamy Państwa na dwa rodzaje warsztatów:


- warsztaty wykonania wyroczków, które są dedykowane dla mieszkanek Wisły. Poprowadzi je wiślańska twórczyni Ewa Lazar. Uczestniczki nauczą się malować wyroczki na szkle i haftować je na materiale. Dla stałej grupy przewidziano 4 spotkania (każde trwające 2h). Odbywać się będą w każdą środę czerwca 2024r

.
- warsztaty wykonania haftowanych makatek, na które zapraszamy mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Poprowadzi je hafciarka Weronika Łacek. Dla stałej grupy przewidziano 4 spotkania (każde trwające 2h), które odbędą się 10, 17, 24, 31 lipca 2024r.


Udział w warsztatach jest bezpłatny, a wszystkie niezbędne materiały zapewnia organizator.


Ilość miejsc jest ograniczona. Informacje i zapisy przyjmujemy od 14.05.2024 pod numerem telefonu: 33 855 22 50

Zachęcamy do udziału!


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024

Zobacz również: