Wakacyjne Kadry

KINOPOL - mamy monopol na polskie kino!
9 lipca miasto Cieszyn po raz trzeci zainauguruje festiwal polskiego kina – Wakacyjne Kadry 2008. Proponujemy przegląd najnowszych, krajowych produkcji, które będą walczyć o przychylność publiczności. Ostatnie 500 dni kinowych premier skondensowaliśmy do pięciu – w środę zainaugurujemy festiwal pokerowo - „Niezawodnym Systemem”, w niedzielę zakończymy przegląd m.in. „U pana Boga w ogródku”. W programie 26 filmów konkursowych – od polskiego horroru do zaangażowanego kina Kena Loacha. Nocą hollywoodzkie obrazy na dużym formacie 16x9m na cieszyńskim Rynku. Osobne miejsce zajmuje w programie animacja – zarówno ta dla najmłodszej widowni jak i dla dorosłych. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. 9 lipca, w środę, przed inauguracyjnym pokazem debiutu fabularnego „Niezawodny system” zaplanowano spotkanie z reżyserką filmu, Izabelą Szylko (dziennikarka, pisaka, autorka dokumentów).
Filmy konkursowe podzielono na trzy bloki:
• Pierwsze kadry – najciekawsze debiuty roku
• Anty-popcorn – ambitne kino polskie
• Kino light – odrobina sensacji i polskiego humoru
Bloki pozakonkursowe:
• Małe kadry – kultowe dobranocki starszych a wciąż atrakcyjne dla najmłodszej widowni spotkania m.in. z łaciatym Reksiem czy Bolkiem i Lolkiem
• Animacja dla dorosłych – przegląd polskiej animacji od lat 60-tych po 2007 rok. Obrazy ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku – Białej
• Kadry nocą – plenerowe kino na cieszyńskim rynku w formacie 16x9 metrów z hollywoodzkim repertuarem
• Muzyczne kadry – dwie propozycje dla miłośników muzycznych dokumentów i biografii
Imprezy towarzyszące:
Małe formy teatralne
• „Swing" – scenariusz i reżyseria: Andrzej Strzelecki,
• „Smak Mamrota" – reżyseria: Wojciech Adamczyk
Bilety – wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny
Miejsca projekcji:
• COK Dom Narodowy, Rynek 12
• Kino Piast, Ratuszowa 1
• Teatr im. Adama Mickiewicza, Pl. Teatralny 1
• Rynek – kino plenerowe
Szczegółowy plan dzienny festiwalu:
Środa 09.07
• Teatr im. Adama Mickiewicza
17.30 - Pierwsze Kadry: "Niezawodny system", obyczajowy, reż. Izabela Szylko 78 min. Kino w kasynie. Czy starsza pani może być doskonałą hazardzistką? Tak, jeśli tylko czegoś bardzo pragnie...
• Plener (kino na Rynku w Cieszynie)
22.00 - "Życie od kuchni", komedia romantyczna, reż. Scott Hicks, 103 min. Co Catherine Zeta-Jones robi w kuchni? Rzeczowa, precyzyjna i pozbawiona uczuć mistrzyni kulinarna zmierzy się z 9cio letnią siostrzenicą i beztroskim Nickiem Palmerem, który przyrządza najlepsze spaghetti na świecie.
Czwartek 10.07
• Kino Piast
15.30 - Anty-popcorn: “Chłopiec na galopującym koniu”, dramat, reż. Adam Guziński 73 min. Historia Jerzego, wypalonego twórczo pisarza, który wraz z żoną Marią i siedmioletnim Jaśkiem przenosi się z dużego miasta na wieś. Nagle rodzinę dotyka wiadomość o chorobie syna... Inspiracją scenariusza było opowiadanie norweskiego poety i pisarza Tarjeia Vesaasa - „Dziki jeździec”.
17.30 - Kino light: "Futro", komedia, reż. Tomasz Drozdowicz 105 min. Rodzinna katastrofa z życia polskiej „wyższej klasy średniej”. Podczas Pierwszej Komunii Henryka spotkają się pedantyczny szwagier, depresyjna synowa, uzdolnione pirotechnicznie dzieci i mściwy sąsiad... W filmie m.in. można usłyszeć prapremierowe wykonaniem pieśń "Sokoły" w języku ukraińskim.
20.00 - Kino light: "Skorumpowani", sensacja, reż. Jarosław Żamojda 115 min. Jerzy Trela jako czarny charakter. Narkotykowa mafia, rosyjscy gangsterzy i polskie, skorumpowane realia. Akcję filmu zainspirowały wydarzenia z 2005 roku – wielka policyjna operacja przeciw przemytowi narkotyków przez Polskę tzw. „szlakiem bałkańskim”.
• Teatr im. Adama Mickiewicza
13.30 - Pierwsze Kadry: "Przebacz", dramat reż. Marek Stacharski 90 min. Blokowisko i młodzież po przejściach. Stan, który pod wpływem alkoholu oraz presji swoich przyjaciół popełnia przestępstwo i gwałci dziewczynę. Niebawem w szpitalu spotyka Joannę. Wie, że to jego ofiara, ona jednak nie jest świadoma, że pielęgnuje oprawcę.
15.30 - Kino light: "Jeszcze raz!", komedia romantyczna, reż. Mariusz Malec 95 min. Romantyczne perypetii matki i córki. Problem w tym, że czterdziestoletnia Anna (w tej roli Danuta Stenka) ma nastoletnią duszę, nosi bojówki i t-shirty, a jej 19letnia córka Kasia nie lubi imprez, nie interesuje się chłopakami, jada zdrową żywność i uprawia jogę.
17.30 - Anty-popcorn: “Katyń”, dramat/wojenny, reż. Andrzej Wajda 125 min. Opowieść o polskich oficerach pomordowanych podczas II wojny światowej przez NKWD w Katyniu. Obraz tragedii z perspektywy nieświadomych zbrodni kobiet, które czekały na swoich mężów, ojców, synów i braci. Bezkompromisowy obraz Andrzeja Wajdy. Kreacje Danuty Stenki, Mai Ostaszewskiej czy Magdaleny Cieleckiej.
20.00 - Kadry nocą "Control", dokument, reż. Anton Corbijn 121 min. Film Antona Corbijna nie jest grupowym portretem Joy Division. Jest mroczną opowieścią o egzystencjalnych udrękach Iana Curtisa. Reżyser stara się odmitologizować postać wokalisty legendarnej kapeli i pokazać człowieka uwikłanego w świat, w którym sobie nie radzi. Kanwą tej historii jest autobiograficzna książka żony Curtisa - Deborah.
• Plener (kino na Rynku w Cieszynie)
22.00 - "Królowie Nocy", dramat sensacyjny, reż. James Gray 117 min. Nocne życie, nieczyste interesy, konflikt dwóch braci. Jeden (Joaquin Phoenix, „Gladiator”), menadżer nocnego klubu, jest związany z przestępczym półświatkiem Nowego Jorku, a drugi (Mark Wahlberg, „Infiltracja”) to uczciwy i wierzący w sprawiedliwość policjant. Jest też polski akcent – do sensacji muzykę napisał specjalnie Wojciech Kilar.
Piątek 11.07
• Kino Piast
13.30 - Pierwsze Kadry: "Pora mroku”, horror, reż. Grzegorz Kuczeriszka 100 min. Rzadko podejmowany gatunek w kinie polskim - o debiutancki horror pokusił się Grzegorz Kurcieszka, znany operator, autor zdjęć m.in. do „Kilera” czy „Skazanego na bluesa”. Czwórka przyjaciół trafia do opuszczonej fabryki na Dolnym Śląsku, gdzie rok wcześniej zaginął Adam, brat jednej z uczestniczek wyprawy. Opuszczona fabryka okazuje się być miejscem przerażających eksperymentów.
15.30 - Anty-popcorn: "Ogród Luizy", obyczajowy, reż. M. Wojtyszko 96 min. Kiedy gangster spotyka niewinną dziewczynę... On symuluje chorobę psychiczną, szykując alibi przed planowaną egzekucją na zlecenie, ona trafia do szpitala psychiatrycznego z powodu kariery politycznej ojca, któremu nie na rękę są niekonwencjonalne zachowania Luizy. Czy oboje zachorują na miłość?
17.30 - Anty-popcorn: "Korowód", obyczajowy, reż. Jerzy Stuhr. 112 min. Korowód kłamstwa i miłości wg Jerzego Stuhra. Przecież każdy ma coś na sumieniu... Historia zaczyna się od przypadkowego spotkania w przedziale pociągu. Student Bartek, zainteresuje się porzuconą przez tajemniczego podróżnego teczką i telefonem. Kiedy komórka dzwoni, Bartek bez wahania odbiera.
• Teatr im. Adama Mickiewicza
13.30 - Pierwsze Kadry: "Środa, czwartek rano", obyczajowy, reż. Grzegorz Pacek 71 min. W środę rano byli sobie obcy. Spotkali się przypadkowo, spędzili razem dzień w Warszawie, która obchodzi kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego. W czwartek rano ich życie będzie już zupełnie inne...
15.30 - Anty-popcorn: "Sztuczki", obyczajowy, reż. Andrzej Jakimowski 95 min. Andrzej Jakimowski użył najlepszych scenariuszowo-filmowych sztuczek i zrobił film, który zebrał sporo nagród (m.in. Złote Lwy w Gdyni za najlepszy film i zdjęcia, „Sztuczki” uznano najlepszym filmem polskim na Camerimage czy najlepszym filmem w sekcji Giornale degli Autori w Wenecji). Amatorskie role na najwyższym poziomie i leniwa historia, która toczy się pięknie do dźwięków Tomasza Gąssowskiego.
17.30 - Kino light: ”Lejdis” , komedia, reż. Tomasz Konecki 136 min. Po sukcesie „Testosteronu” Andrzej Saramonowicz postanowił być współautorem scenariusza w spódnicy. Właśnie świętowany jest nietypowy Sylwester w środku lata. Cztery przyjaciółki o zagmatwanych historiach miłosnych próbują spełnić jedno z „sylwestrowych” postanowień... dotyczących mężczyzn.
• Plener (spektakl teatralny na Rynku w Cieszynie)
21.00 - „Swing" – scenariusz i reżyseria Andrzej Strzelecki, obsada: Joanna Pałucka, Anna Ścigalska, Stefan Każuro, Grzegorz Kucias, Andrzej Strzelecki.
• Plener (kino na Rynku w Cieszynie)
22.00 - "10.000 BC", dramat/przygodowy, reż. Roland Emmerich 109 min. Roland Emmerich zabiera widzów w czasy, gdy ziemię przemierzają potężne mamuty, a ludzki los zależy od magicznych znaków i przepowiedni. Młody wojownik i myśliwy D’Leh będzie zmuszony do opuszczenia własnej wioski. Wyruszy na krańce nieznanego mu dotąd prehistorycznego świata pełnego dzikich zwierząt i nieprzyjaznych plemion.
Sobota 12.07
• Kino Piast
13.30 - Pierwsze Kadry: "Hiena", dramat, reż. Grzegorz Lewandowski 85 min. Lewandowski swój debiut nakręcił w bytomskim osiedlu familoków i wśród postindustrialnego krajobrazu Chorzowa. Na pustkowiu, pośród nieużytków, mieszka chłopiec, którego ojciec zginął na kopalni. Mały, dowiaduje się, że przy jego domu podobno grasuje dzika hiena, a w niewyjaśniony sposób giną ludzie. Przed drapieżnikiem obiecuje go chronić tajemniczy mieszkaniec Martwego Pola - w tej roli Borys Szyc.
15.30 - Anty-popcorn: "Polak potrzebny od zaraz", dramat, reż. Ken Loach 96 mi. Bramy angielskiego raju stoją wciąż przed Polakami otworem... Wystarczy zapłacić 1500zł w agencji i można lecieć. Ken Loach sportretował emigracyjny los robotnika budowlanego, pielęgniarki i nauczycielki oraz ich gorzką podróż na wyspy szczęśliwe.
17.30 - Anty-popcorn: “Hania”, obyczajowy, reż. Janusz Kamiński 108 min. Z połączenia dwóch talentów i dwóch zdobywców Oscarów – Janusza Kamińskiego i Jana A.P. Kaczmarka - powstał piękny, bożonarodzeniowy obraz. Do domu zapracowanego grafika i wrażliwej wiolonczelistki na wigilię trafi niezwykły chłopiec Kacper.
20.00 – Kino light: "Mała wielka miłość", komedia romantyczna, reż. Łukasz Karwowski 107 min. Miłość przez ocean, polsko-angielskie dialogi i akcja w Warszawie oraz Los Angeles. Do miłosnej historii Łukasz Karwowski pozyskał międzynarodową obsadę, wystąpili znani: Agnieszka Grochowska („Pręgi”, „Tylko mnie kochaj”), Joshua Leonard („Blair Witch Project”), nominowana do Złotego Globu Liz Torres („Ostry dyżur”, „Brzydula Betty”), nominowany do Oscara Robert Forster („Jackie Brown”) czy Mikołaj Grabowski.
• Teatr im. Adama Mickiewicza
13.30 - Pierwsze Kadry: "Nadzieja", dramat, reż. Stanisław Mucha 101 min. Amatorskie nagranie kradzieży cennego dzieła sztuki sprowokuje młodego chłopaka do szantażu. Franciszek szybko trafia na celownik dociekliwego inspektora policji (Zbigniew Zamachowski) i bezwzględnego handlarza dzieł sztuki Gustawa (Jan Frycz).
15.30 - Kino light: "Nie kłam kochanie", komedia romantyczna, reż. Piotr Wereśniak 105 min. Tegoroczny przebój kinowy z nieprawdomównym Piotrem Adamczykiem i niewinną Martą Żmudą Trzebiatowską. Kraków w roli romantycznego Paryża i niezapomniane epizody Beaty Tyszkiewicz i Grażyny Szapołowskiej.
17.30 - Kino light: "Rozmowy nocą", komedia romantyczna, reż. Maciej Żak 95 min. Dzień z życia singli w wielkim mieście. Ona lepi artystyczne Anioły z ciasta dla galerii, on niepoprawny romantyk pisze książkę kucharską. Scenariusz ich "Rozmów nocą", autorstwa Karoliny Szymczyk-Majchrzak, jako pierwszy z gatunku komedii romantycznej został wyróżniony nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w prestiżowym konkursie Hartley - Merrill w 2006 roku.
20.00 - Muzyczne Kadry "Metal", dokumentalny/muzyczny, reż. Sam Dunn, Scot McFadyen, Jessica Joy WiseUSA, 2006, 96 min. Historia heavy metalu od jego początków po dzień dzisiejszy. Film zrealizowany przez Sama Dunna, 30-letniego antropologa i długoletniego fana muzyki heavy metalowej. W filmie analizuje najważniejsze jej elementy: seksualność, stosunek do religii, zagadnienie przemocy, a nawet elementy śmierci.
• Plener (kino na Rynku w Cieszynie)
22.00 - "Jestem Legendą", fantastyka/przygoda, reż. Francis Lawrence 101 min. Film pozornie na jednego bohatera - Roberta Neville'a (Will Smith), który mówi o sobie, że jest ostatnim człowiekiem na ziemi, a za jedynego towarzysza w opuszczonym mieście ma psa. Jednak sytuacja zmienia się codziennie po zmroku...
Niedziela 13.07.2008
• Kino Piast
13.30 - Pierwsze Kadry: "Teah", fantasy, reż. Hanna Antonina Wójcik-Slak 87 min. Debiut Warszawianki, Hanny Antoniny Wójcik jest propozycją kina familijnego. Główny bohater, Martin nie jest zwykłym chłopcem. Mieszka w zaczarowanym lesie i przyjaźni się z leśnymi duszkami. W dniu 10 – tych urodzin chłopca zaczyna dziać się coś dziwnego. Na magiczny las pada strach, a do domu Martina przybywa para nieznajomych, m.in. dziewczynka o imieniu Teah.
15.30 - Anty-popcorn: "Wszystko będzie dobrze", obyczajowy, reż. Tomasz Wiszniewski 98 min. Ten film to niezbity dowód, że również w Polsce tworzą filmowcy opowiadający o sprawach poważnych, czasami wręcz tragicznych wyjątkowo lekko, ciepło, a nawet z humorem. W poruszającej opowieści o przyjaźni mężczyzny na życiowym zakręcie i chłopca, Robert Więckiewicz stworzył rolę w drodze do Częstochowy, w jakiej jeszcze go nie widzieliśmy. Wysmakowane, polskie kino drogi.
17.30 - Anty-popcorn: "Rezerwat", komedia romantyczna, reż. Łukasz Palkowski 115 min. Warszawską Pragę otacza niejedna legenda... Film Łukasza Palkowskiego opowiada historię Marcina - fotografa, który na skutek splotu przeróżnych, życiowych wypadków wprowadza się do podupadłej kamienicy i tam wykonuje serię zdjęć ilustrujących fatalny stan posesji. Marcin fotografując sąsiadów i okolice kamienicy, odkrywa zupełnie nowy świat, który stopniowo zaczyna go fascynować.
• Teatr im. Adama Mickiewicza
13.30 – Kino light: "Ranczo wilkowyje", komedia, reż. Wojciech Adamczyk 100 min. Fabularna wersja kultowego serialu komediowego i jak uważa rzesza fanów - najbardziej udany komediowy portret Polaków, jaki powstał w ciągu ostatnich lat. W serialu można było poznać bohaterów Rancza w ich codziennym życiu, filmowa wersja odkrywa nowe oblicze zabawnego mikroświata - ci sami bohaterowie, lecz zupełnie nowa historia.
15.30 - Anty-popcorn: "Pora umierać", obyczajowy, reż. Dorota Kędzierzawska 104 min. Historia pełna życia i poczucia humoru o przewrotnym tytule. To wyjątkowy, filmowy monodram przygotowany dla niezwykłej aktorki Danuty Szaflarskiej, której rola Anieli na długo pozostaje w pamięci widzów.
17.30 - Kino light: "U pana Boga w ogródku", komedia, reż. Jacek Bromski 115 min. Powrót do pozornie nieznanej mieściny - Królowego Mostu. Po długiej, dziesięcioletniej przerwie ponownie pod przewodnictwem Bromskiego wracamy na wieś do tych samych mieszkańców, z charyzmatycznym proboszczem i policjantem na czele. Świat jakby nie ruszył tu z miejsca. Czy w tym sielskim zakątku uda się utrzymać renomę mieściny o niskiej przestępczości?
• Plener (spektakl teatralny na Rynku w Cieszynie)
21.00 - „Smak Mamrota" – reżyseria: Wojciech Adamczyk, nawiązuje do popularnego serialu telewizyjnego „Ranczo”.
Czterej mężczyźni przesiadują na ławce przed sklepem. Wymieniają spostrzeżenia o świecie, raz po raz pociągając łyk mamrota. A że tanie wino pobudza dowcip i ironię, ich błyskotliwe obserwacje co niedziela doprowadzają telewidzów do łez. Solejuk jest recydywistą, ojcem wielodzietnej rodziny, która łata budżet, sprzedając domowe pierogi. Pietrek, najmłodszy z przesiadujących na ławce, postanowił porzucić żywot singla i zadurzył się w sklepowej. Bezrobotny Hadziuk (Bogdan Kalus) zagłusza mamrotem kompleksy – jego żona to kobieta sukcesu. Natomiast Japycz pije, bo uważa, że na starość należy mu się odrobina szaleństwa.
• Plener (kino na Rynku w Cieszynie)
22.00 - "Słaby punkt", thriller, reż. Gregory Hoblit 112 min. W grze Anthonego Hopkinsa nie ma słabych punktów, a jednak kiedy, dowie się on o romansie swej żony i zaplanuje morderstwo doskonałe, uchybień w jego zachowaniu będzie szukał młody prawnik Willy Beachum, dla którego ma to być jedna z wielu banalnych spraw.
