2 Festiwal Filmów Przewrotnych

2 FESTIWAL FILMÓW PRZEWROTNYCH
SKOCZÓW, TEATR ELEKTRYCZNY, 28-31 SIERPNIA 2008
To już druga edycja Festiwalu Filmów Przewrotnych, mamy nadzieję, że zadowolimy apetyty filmowe publiczności, że spotkamy się w Teatrze Elektrycznym w doskonałych nastrojach, nie tylko po to, by chłonąć filmowe obrazy i historie tego największego z Opowiadaczy XXI wieku, ale też po to, żeby o tych filmach rozmawiać, oceniać, odrzucać albo wpisywać na listę tych niezapomnianych... Że pobędziemy razem jak tylko widz kinowy z widzem kinowym potrafi!
Festiwal Filmów Przewrotnych to spotkanie z nieszablonowym i poruszającym kinem, wspólna inicjatywa Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie i Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Piekiełko".
Filmy przewrotne to filmy z drugim dnem, niełatwe do rozszyfrowania, w szczególny sposób igrające z widzem i takie, w których reżyser za wszelką cenę chce wyprowadzić widza w pole, myli tropy i proponuje fałszywe rozwiązania. Filmy przewrotne nie dają jednoznacznych odpowiedzi, są podstępne i nierzadko posiłkują się niedopowiedzeniem, pozostawiając widza licznym domysłom. Filmy przewrotne to też takie, które swoim zakończeniem wywołują konsternację u widza i zaskakują. Filmy przewrotne to również te, które mimo iż nie posiłkują się przewrotnością formalną, achronologią czy trudnymi do uporządkowania retrospekcjami to jednak prezentują jakąś trudną do zaakceptowania odmienność bohatera, albo po prostu jego osobliwy styl życia, co również czyni dany film przewrotnym.
Przewrotność jest więc kategorią bardzo pojemną. Odnosi się zarówno do konstrukcji filmu, może się zatem objawić w sposobie prowadzenia narracji, jak i w treści filmu, odnosząc się do postaw i motywacji bohaterów.
W ramach Festiwalu Filmów Przewrotnych przegląd najbardziej przewrotnych, naszym zdaniem, filmów ostatniego sezonu oraz nowa kategoria: PRZEWROTNE KLASYCZNE i tu między innymi brazylijska „Macunaima” oraz „Gorączka złota”, klasyczna komedia Chaplina.
Dodatkowo w programie... Szczypta dobrego kina latynoamerykańskiego (XXY, reż. L. Puenzo, Argentyna 2007) bałkańskiego (Gucza! Pojedynek na trąbki, reż. D. Milic, Serbia i Czarnogóra 2006), rosyjskiego (Kierowca dla Wiery, reż. P. Czuhraj, Rosja 2004) i indyjskiego (4 kobiety, A. Gopalakrisnan, Indie 2007), specjalnie dla Was film niemy z towarzyszeniem współczesnych taperów, do "Elektrycznego domu" zagra THE GLOBETROTTERS, w składzie: mistrz wibrafony, Bernard Maseli, pierwszoligowy saksofonista Jerzy Główczewski oraz meksykański czarodziej instrumentów perkusyjnych, Tomas Celis-Sanchez.
Pokażemy też dwie animacje, w tym film „Piotruś i wilk” Suzie Templeton, zrealizowany w łódzkim studio filmów rysunkowych Se-Ma-For, tegoroczny zdobywca Oscara! Będzie to niepowtarzalna okazja by tę niezwykłą animację zobaczyć na dużym ekranie!
Na dokładkę dwie wystawy, uznanej malarki Joanny Wowrzeczki oraz malarstwo Justyny Biskup, która w centrum swojej twórczości stawia kobietę. Wydarzeniem towarzyszącym jest również wystawa starych fotografii Leona Pary, na których uwieczniono skoczowskie kino!
Absolutnym hitem tegorocznego Festiwalu będą filmy wyszperane z kabiny projekcyjnej skoczowskiego kina, TEATRU ELEKTRYCZNEGO. Tylko wtajemniczeni wiedzą, że tzw. projektorka skrywa prawdziwe skarby, a jest to kolekcja starych plakatów filmowych z lat 80., którymi wytapetowane są ściany. Jeśli jesteście gotowi wziąć udział w naszym filmowym śledztwie i zaryzykować to zapraszamy na filmy z PRZEWROTNE Z PROJEKTORKI. W tym roku będzie to coś dla dzieci, nieco psychodeliczny "Pan Kleks w kosmosie" - film, z którego będzie zadowolona zarówno ta najmłodsza publiczność, jak i dorośli kinomani, którym nieobce są nostalgiczne powroty do filmów z dzieciństwa!
Wydarzeniem festiwalu, którego nie można przegapić jest koncert THE COMPLAINER & THE COMPLAINERS -zespół, który grywa od Miami po Moskwę, zagra po raz pierwszy w Skoczowie!
Festiwal potrwa cztery dni, publiczność wybierze podobnie jak w roku ubiegłym najbardziej przewrotny film festiwalu! Zapraszamy! Do zobaczenia w kinie!
SZCZEGÓŁOWY REPERTUAR:
28 sierpnia, czwartek
PRZEWROTNE DLA DZIECI
15:00 PAN KLEKS W KOSMOSIE, reż. K. Gradowski, Polska 1988, 79 min.
PRZEWROTNE ANIMOWANE
19:00 PIOTRUŚ I WILK, reż. S. Templeton, Polska, Wlk. Brytania 2006, 29 min.
19:30 ICHTHYS, reż. M. Skrobeci, Polska 2006, 16 min.
PO PROSTU PRZEWROTNE
20:00 KIEROWCA DLA WIERY, reż. P. Czuchraj, Rosja, Ukraina 2004, 105 min.
29 sierpnia, piątek
19:00 Uroczyste otwarcie
PRZEWROTNE KLASYCZNE
19:15 ELEKTRYCZNY DOM, reż. B. Keaton, USA 1922, 27 min.
Film niemy z muzyką na żywo: wibrafon – Bernard Maseli, saksofon – Jerzy Główczewski, instrumenty perkusyjne – Tomas Celis-Sanchez
PO PROSTU PRZEWROTNE
20:00 4 KOBIETY, reż. A. Gopalakrisnan, Indie 2007, 105 min.
22:00 GUCZA! POJEDYNEK NA TRĄBKI, reż. D. Milic, Serbia i Czarnogóra 2006, 94 min.
30 sierpnia, sobota
PRZEWROTNE LATYNOSKIE
17:00 XXY, reż. L. Puenzo, Argentyna 2007, 91 min.
19:00 MACUNAIMA, reż. J. P. De Andrade, Brazylia 1969, 108 min.
21:15 KONCERT THE COMPLAINER & THE COMPLAINERS połączony z wizualizacjami
31 sierpnia, niedziela
18:00 Uroczyste zamknięcie festiwalu oraz losowanie nagród i ogłoszenie wyników plebiscytu na najbardziej przewrotny film festiwalu
PRZEWROTNE KLASYCZNE
18:15 GORĄCZKA ZŁOTA, reż. Ch. Chaplin, USA 1925, 69 min.
OPISY:
Pan Kleks w kosmosie, reż. K. Gradowski, Polska 1988, 79 min.
Państwowy Dom Dziecka w Maliszewie zostaje wyposażony we wspaniały komputer. W noc wigilijną zdradza on dzieciom tajemnice przyszłości. Wielki Elektronik, uciekając przed ekspedycją Pana Kleksa w kosmos, zatrzymał się na planecie Mango. Zyskał pełne zaufanie gubernatora i pragnie wykorzystać najnowszy wynalazek - fantomizację, aby zemścić się na Panu Kleksie.. Trzecia część przygód Pana Kleksa, w której akcja toczy się w przyszłości.
Piotruś i wilk, reż. S. Templeton, Polska, Wlk. Brytania 2006, 29 min.
Piotruś żyje w świecie, w którym rządzą brutalne zasady – tu silniejszy zjada słabszego. Ale z niewielką pomocą przyjaciół Piotruś potrafi stawić czoła nawet Wilkowi.
Ichthys, reż. M. Skrobecki, Polska 2006, 16 min.
ICHTHYS to niekonwencjonalnie opowiedziana, metaforyczna, filmowa przypowieść o wytrwałości oczekiwania, nadziei i spełnieniu. Bohater filmu to mężczyzna w sile wieku. Zjawia się w restauracji, której wnętrze przypomina budowlę sakralną. Jest tam jedynym klientem. Wita go kelner o twarzy cherubina. Kelner przyjmuje zamówienie po czym wychodzi. Klient oczekuje na jego powrót... Czas mija, pokrywając wszystko patyną starości. Kiedy wreszcie ciągle młody kelner zjawia się z zamówionym daniem, klient sprawia wrażenie martwego...
Kierowca dla Wiery , reż. P. Czuhraj, Rosja, Ukraina 2004, 105 min.
Krym, rok 1962. Młody sierżant Wiktor przybywa na daczę generała Sierowa, aby stać się osobistym kierowcą jego pięknej córki. Słońce, luksusowe samochody, amerykańskie przeboje lat sześćdziesiątych i tętniąca życiem przyroda. Oto niezwykła sceneria, w której rozegra się krwawy dramat Pawła Czuchraja. Niebawem okaże się, że piękna córka generała jest naznaczona kalectwem, a w wytwornej rezydencji roi się od szpiegów KGB. Młody chłopak szybko zostaje wplątany w zawiłe problemy rodziny Sierowów. Kleszcze wielopoziomowej intrygi zaciskają się. Wkrótce krymska dacza spłynie krwią...
4 kobiety, reż. A. Gopalakrisnan, Indie 2007, 105 min.
Film składa się z czterech opowieści o kobietach z różnych warstw społecznych: prostytutki w małym miasteczku, młodej mężatki, bezdzietnej gospodyni domowej i należącej do klasy średniej starej panny. Te cztery niezależne od siebie historie razem tworzą przekrój poprzeczny społeczeństwa dawnego stanu Travancore (południowa część dzisiejszej Kerali) tuż przed i po odzyskaniu niepodległości.
Gucza! Pojedynek na trąbki, reż. D. Milic, Serbia i Czarnogóra 2006, 94 min.
Gucza – najsłynniejszy na świecie festiwal gry na trąbce. Mówią, że kiedy tu zagrasz, stajesz się mężczyzną. Tu odbywają się niezapomniane pojedynki trębaczy, w których muzyka staje się orężem w walce o honor i sławę. Tym razem pojedynek będzie wyjątkowy. Młody cygański chłopak – Romeo musi bowiem udowodnić ojcu pięknej Julianny, że, choć ma ciemną skórę, zasługuje na miłość jego córki. Prawdziwie bajkowa historia pięknej miłości opowiedziana w tradycyjnym bułgarskim stylu, pełna porywającej muzyki i ciepłego poczucia humoru.
XXY, reż. L. Puenzo, Argentyna 2007, 91 min.
XXY opowiada o hermafrodytyzmie. Bohaterka/em jest 15 letnia/i Alex, która/y w wyniku anormalnego zespołu chromosomów jest zarówno chłopcem, jak i dziewczyną. Film opowiada o jej/jego pierwszych seksualnych doświadczeniach oraz problemach, które będą miały wpływ na życie jej/jego samej/ego, jak i jej/ego rodziny. Alex musi podjąć decyzję czy przez resztę życia chce być kobietą, czy mężczyzną...
Macunaima, reż. J. P. De Andrade, Brazylia 1969, 108 min.
Macunaima to postać z indiańskich legend, stanowiąca wcielenie mitu istoty ambiwalentnej, poszukującej siebie samej wśród dobra i zła. Macunaima istnieje jednocześnie w przeszłości i w teraźniejszości, w mieście i na wsi, w dżungli nad Amazonką i w spiekocie Południa, na ziemi i w niebie. Jego życie jest pełne chaosu: pławi się w próżniactwie, ale w tym samym czasie walczy z olbrzymami i występuje przeciwko konwencjom społecznym. Urodził się czarny, a nagle staje się białym i do tego rasistą. Jest jednocześnie sentymentalny i cyniczny, naiwny i sprytny, egoistyczny i szczodry. Właściwie pozbawiony jest jakiegokolwiek charakteru. Jest niekonsekwentny, kieruje się impulsami. Nieustannie miota się poszukując własnego "ja".
Gorączka złota, reż. Ch. Chaplin, USA 1925, 69 min.
Legendarny Włóczęga, tym razem jako samotny i cherlawy poszukiwacz złota, dołącza do krzepkich, rosłych mężczyzn i ich gorączkowej gonitwy w nieznane. Ambitny słabeusz, nieprzystosowany do życia w brutalnych warunkach musi stawić czoła północnym mrozom Alaski. Niezwykle barwna chaplinowska komedia, w której błyskotliwa i przewrotna fabuła staje się pretekstem dla całej serii klasycznych filmowych gagów.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
THE GLOBETROTTERS gra do filmu niemego „Elektryczny dom“, 29 sierpnia, godz. 19:15
Bernard Maseli (wibrafon, kalimba) wibrafonista, kompozytor, aranżer, producent, pedagog. Laureat wielu prestiżowych nagród, autor licznych kompozycji i aranżacji. Nagrał ponad 40 płyt. Artyści, z którymi współpracował to m.in. „Walk Away”, ”Young Power”, ”Back In”, ”Music Painters”, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Ewa Bem, Lora Szafran, Mino Cinelu, Bill Bruford, Mike Stern, Dave Samuels, Frank Gambale, Dean Brown.
Jerzy Główczewski (saksofon) Absolwent a obecnie wykładowca Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował z zespołem „Ergo Band”, ”Extra Ball”, ”Alex Band” Grażyną Łobaszewską, Jarosławem Śmietaną, Erykiem Kulmem, Markiem Bałatą. Od wielu lat uczestnik nagrań muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera, w tym słynnego „Requiem for My Friend”.
Thomas Celis-Sanchez (instrumenty perkusyjne) meksykański multiinstrumentalista, od 10 lat mieszkający w Polsce, współpracujący z wieloma polskimi i zagranicznymi zespołami. Gra na instrumentach perkusyjnych, koncertuje i nagrywa m.in. z takimi zespołami jak Deus Meus, Raz Dwa Trzy, Ewą Urygą, New Life'm i Justyną Steczkowską.
THE COMPLAINER&THE COMPLAINERS, koncert 30 SIERPNIA, godz. 21:15
Muzycy czerpią z techniki samplingu i elektroniki, sięgają do muzyki noise, post rocka, folku i country. Wojtek Kucharczyk Wielki The Complainer łączy tematy klasyczne z melodiami country, folkowe solówki z bitami electro, hiszpańskie pieśni rewolucyjne z techno albo zapętla pompatyczne motywy filmowe, a każdy z utworów zamyka się w formie zwięzłej, inteligentnej piosenki. W Skoczowie wystąpią pierwszy raz!
Inspirowane młodością.
Nowy projekt Wojtka Kucharczyka to marzenie recenzenta.
W historii polskiej muzyki elektronicznej jeszcze nie było tak oryginalnego i poruszającego albumu! I nie ma w naszym kraju drugiego równie doświadczonego i pomysłowego artysty jak Wojtek Kucharczyk. Niegdyś członek awangardowego Mołr Drammaz oraz autor eksperymentalnych albumów pod szyldem retro*sex*galaxy porzucił swoje dawne przyzwyczajenia i jako The Complainer zaczął "robić w popie". Ale bez obaw, drugi album "The Complainer & The Complainers" jest osadzony w najlepszej popowej tradycji - brzmieniach Prince'a, Davida Byrne'a i Depeche Mode. Wszystko to bez prostych kalek, za to z własną wizją muzyki inspirowanej czasami młodości autora. W realizacji pomogli Kucharczykowi muzycy związani z jego wytwórnią Mik.Musik, a także członkowie Baaby i Mitch & Mitch, a wreszcie goście z całego świata, między innymi Felix Kubin. Wojtek ze swoja orkiestrą sprawnie łączy tematy klasyczne z melodiami country, folkowe solówki z bitami electro, hiszpańskie pieśni rewolucyjne z techno albo zapętla pompatyczne motywy filmowe, a każdy z utworów zamyka się w formie zwięzłej, inteligentnej piosenki.
Przekrój, 24.05.2007, (Jacek Skolimowski) 5/6
Malarstwo. Joanna Wowrzeczka
Joanna Wowrzeczka (ur. 1972 r.) – malarka, galerzystka, pracownik naukowy. Finalistka I i II edycji konkursu „Obraz Roku", laureatka jednej z 4 równorzędnych nagród głównych w II edycji, założycielka i kuratorka Galerii „Szarej” w Cieszynie. Jej twórczość jest obrazem i komentarzem życia w społeczeństwie posttradycyjnym.
W latach 1995-1999 studiowała na Wydziale Artystyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filia w Cieszynie. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Norberta Witka uzyskała w 1999r. Od 2001 roku prowadzi galerię "Szara" w Cieszynie. W 2004 roku obroniła pracę doktorską pod kierunkiem prof.dr.hab. Wojciecha Świątkiewicza na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obecnie pracuje w Instytucie Stuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na stanowisku adiunkta w Zakładzie Teorii Sztuki i Dydaktyki Artystycznej.
Malarstwo. Justyna Biskup-Naumienko
Justyna Biskup (ur. 1977 r.) – malarka, absolwentka Liceum Plastycznego w Częstochowie (1997) oraz Wydziału Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (2002). Dyplom w pracowni litografii u prof. Grzegorza Banaszkiewicza.
STRONA FFP: www.festiwalfilmowprzewrotnych.ox.pl
