Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

ŚWIĘTO HERBATY/ŚVATEK CAJE

data rozpoczęcia:
29.06.2024 08:00
miejsce:
adres:
Wzgórze Zamkowe
ŚWIĘTO HERBATY/ŚVATEK CAJE ŚWIĘTO HERBATY/ŚVATEK CAJE

Podróż przez ciszę. Święto Herbaty 2024

W ostatni weekend czerwca w otoczeniu zieleni na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie odbędzie się szesnasta edycja festiwalu Święto Herbaty. To jeden z najstarszych i największych w Europie festiwali kultury herbaty. Organizowany od 2008 roku jest cyklicznym wydarzeniem, które stanowi pretekst do spotkania i podejmowania dialogu międzykulturowego, do wzajemnej inspiracji oraz edukacji, a także do wypoczynku w bezpiecznej atmosferze, bez alkoholu.

Zanurzyć się w ciszy

Tematem tegorocznego wydarzenia jest CISZA. Cisza to spokój, to moment dla siebie i przestrzeń do zanurzenia się w sobie, to ucieczka od nadmiaru bodźców, głośnych miast, to kontakt z naturą, kontemplacja i czas regeneracji dla umysłu,to bezpieczeństwo, to moment, żeby pomyśleć o innych. Cisza to pokój. Chcemy pokazać, jak jest ważna dla równowagi w naszych życiach – pełnych hałasu dźwięków i świateł, niekończącej się ilości bodźców. 

Bogaty program

To wyjątkowa edycja: w tym roku wydarzenie zostało uhonorowane dofinansowaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz patronatem burmistrz miasta Cieszyna. Dzięki dofinansowaniu możemy rozbudować program o od lat wymarzone kolejne strefy: strefę rodziny oraz strefę spotkań literackich –  mówi dyrektor festiwalu Mariola Kluzová.

Więcej niż herbata

Dwudniowy program podzielony na osiem stref obejmuje: degustacje herbat z różnych części świata połączone z wykładami na temat kultury herbaty, warsztaty edukacyjne, spotkania literackie, koncerty, warsztaty dla dzieci, spotkania z opowiadaczami, Żywą Bibliotekę i jarmark rękodzieła. Sercem programu, jak co roku, będą degustacje najlepszych herbat. Herbaciarze z Polski, Czech, Słowacji, Austrii, Białorusi i Chin podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami z herbacianych podróży. Podczas festiwalu będzie można stworzyć swoje naturalne perfumy, uczestniczyć w warsztatach, które czerpią z połączenia pasji do herbaty i psychologii, warsztatach muzycznych, taneczno-wokalnych, będzie można poznać lepiej zioła, które rosną wokół nas i wiele więcej. 

Wyjątkowi goście spotkań literackich

Na spotkanie między innymi zaprasza Łukasz Modelski, historyk sztuki, mediewista i gurmandzista, który w radiowej Dwójce prowadzi kultową Drogę przez mąkę – audycję o związkach literatury i kuchni. W ramach spotkań literackich odbędzie się między innymi spotkanie autorskie z Małgorzatą Lebdą na temat jej pierwszej powieści Łakome oraz spacer z Michałem Cichym pokazujący jak odczuwamy ciszę w grupie. Z Anną Ciarkowską porozmawiamy o naturze i ciszy w dużym mieście, a o ciszy niewybrzmiałych historii z Anną Cieplak.

Oferta dla rodzin

W strefie rodziny będzie można posłuchać opowieści z pięciu stron świata w wydaniu Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, antropolożki kultury, muzykantki, opowiadaczki historii, autorki ujmującej  baśni Tkaczka chmur. Podczas wieczoru opowieści usłyszymy kilka bajek z najnowszej książki autorki Między ziemią a niebem. Oprócz opowieści będą warsztaty kreatywne, sensoryczne oraz ruchowe polegające na spontanicznej zabawie pomiędzy rodzicami a dziećmi, gdzie rozwija się inna – głębsza, i inspirująca – forma komunikacji pozawerbalnej. Tutaj waszych dzieci nie może zabraknąć.

To nie wszystko!

To tylko niektóre z ponad 70 punktów programu! Poza tym organizatorzy zapraszają na jarmark, gdzie sprzedawcy zaoferują różnorodną autorską ceramikę, ręcznie robioną biżuterię, kosmetyki, ubrania i inne ciekawostki. Więcej informacji na Facebooku Święta Herbaty i stronie internetowej swietoherbaty.pl. Bilety można nabyć online na stronie festiwalu. 

Święto Herbaty to dobra okazja na rozpoczęcie wakacji! Do zobaczenia na Wzgórzu Zamkowym 29 i 30 czerwca. 

Zobacz również: