Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Spektakl "294 statečných" (294 odważnych)

data rozpoczęcia:
08.10.2022 19:00
miejsce:
adres:
Teatr im. Adama Mickiewicza, Plac Teatralny 1
Spektakl "294 statečných" (294 odważnych) Spektakl "294 statečných" (294 odważnych)

Serdecznie Zapraaszamy na Spektakl  "294 statečných".

Fikcyjno‐dokumentalny spektakl poświęcony „najbardziej bohaterskiemu wydarzeniu w dziejach Czechosłowacji” – zamachowi na Renicharda Heydricha, protektora Czech i Moraw w czasie II wojny światowej.

Sarkastyczne, szydercze przedstawienie przypominające sceniczny komiks. Brawurowa demistyfikacja „narodowej dumy”, „narodowych bohaterów” i  „narodowych mitów”. Czasem wywołuje śmiech, czasem budzi grozę, niekiedy irytuje. Niepoprawny humor, cierpienie i odrobina patosu. Rzecz o historii, która w naturalny sposób przeplata się ze współczesnością.

Praskie Divadlo Pod Palmovkou, kierowane od 2013 przez reżysera Michala Langa, należy do najciekawszych scen stolicy Czech. Wśród licznych nagród zdobytych przez teatr warto odnotować tytuł Teatru Roku 2018 i nagrodę za najlepszą inscenizację, którą przyniosła wówczas Miarka za miarkę w reż. Jana Klaty. Od 2015 „Palmovka” organizuje Międzynarodowe Spotkania Teatrów Europy Środkowej Palm Off Fest.

Warto pamiętać, że długoletnim dyrektorem tego teatru był aktualny szef teatru Těšínské Divadlo Petr Kracik – zrealizowany przez niego Idiota Dostojewskiego gościł na naszym festiwalu w 1995 roku.

 

Zobacz również: