Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

PAMIĄTKI Z PRZESZŁOŚCI - KAPSUŁY CZASU Z 1845 I 1984 ROKU

data rozpoczęcia:
19.08.2022 15:00
miejsce:
adres:
Sala Rzymska Muzeum Śląska Cieszyńskiego
 PAMIĄTKI Z PRZESZŁOŚCI - KAPSUŁY CZASU Z 1845 I 1984 ROKU PAMIĄTKI Z PRZESZŁOŚCI - KAPSUŁY CZASU Z 1845 I 1984 ROKU

 

Zapraszamy na wernisaż niezwykłej wystawy, na której zaprezentujemy Państwu obiekty związane z dwiema historycznymi baniami ratuszowymi, których zawartość przechowywana jest obecnie w zbiorach cieszyńskiego Muzeum. Czekamy na Państwa w Sali Rzymskiej w piątek 19 sierpnia o godz. 15.00. Jan Paweł Borowski służyć będzie nam swoją wiedzą i arkana historii ratuszowych bani nam przedstawi.
 
Spojrzenie na najstarsze znane, XVII-wieczne ryciny przedstawiające Cieszyn daje pewność, iż banie wieńczyły wieże tutejszych kościołów, także ratusza. Przechować miały puszki wykonane z cyny bądź miedzi, które wypełnione bywały kronikami, pamiątkowymi dokumentami, monetami czasem również rycinami, zatem były banie swego rodzaju kapsułami czasu. To za ich pośrednictwem Cieszyniacy pragnęli przekazać potomnym informację o swoich czasach, czyniąc je tym samym nośnikiem pamięci historycznej.
Banie zawieszone na wieży Cieszyńskiego Ratusza w 1845 r. i 1984 r. wraz z wszelkimi im przypisanymi artefaktami będą prezentowane na wystawie czasowej w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego w dniach 19-23 sierpnia w godzinach otwarcia ekspozycji stałej.

 

Zobacz również: