Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Architektura drewniana w Beskidzie Śląskim - wernisaż wystawy

data rozpoczęcia:
25.11.2022 17:00
miejsce:
adres:
Galeryjka Wiślańskiego Centrum Kultury
Architektura drewniana w Beskidzie Śląskim - wernisaż wystawy Architektura drewniana w Beskidzie Śląskim - wernisaż wystawy

Zapraszamy do uczestnictwa w wernisażu niezwykłej wystawy fotografii Anny Łęczyńskiej-Szczechli.
Tematem wystawy wyeksponowanej w ramach okiennych są zdjęcia drewnianych obiektów mieszkalnych. Poznajemy sylwety domów z turystycznych miejscowości Beskidu Śląskiego: Brenna, Ustroń, Wisła, Szczyrk, Istebna, Bielsko - Biała, które budowane były przez lokalnych cieśli.

Architekturę drewnianą spotykamy dzisiaj zarówno w górskich przysiółkach, jak i w ścisłym centrum miejscowości. Domy z obszaru Beskidu Śląskiego wznoszono w konstrukcji zrębowej z dwuspadowym dachem krytym gontem. Budowane na górskich stokach domostwa wyróżniała wysoka, kamienna podmurówka. Jakość drewna oraz wszelkie zabiegi naprawczo-dekoracyjne wpływały na estetykę elewacji przedstawionych obiektów.

Świat, których były świadkiem znika razem z nimi. Z upływem lat wiele drewnianych domów wyburzono, rozpadły się pod ciężarem czasu, a tylko kilka odzyskało swój dawny blask,

Wystawa proponuje spojrzenie na subiektywnie wybrane obiekty, które funkcjonują w pozornie znanym nam świecie. Spotkanie z nimi pozwala odkryć prostotę piękna zatrzymanego w czasie i drewnie.


Autorem wystawy jest Anna Łęczyńska-Szczechla - mgr etnologii, społeczny opiekun zabytków, miłośniczka, badaczka i dokumentalistka architektury drewnianej. Pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Wantuły w Ustroniu.

Wystawa dostępna będzie w galeryjce Wiślańskiego Centrum Kultury do 7 grudnia.

Zobacz również: