Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

12 Cieszyńska Noc Muzeów

data rozpoczęcia:
2019-05-24 19:00:00
data zakończenia:
2019-05-25 00:00:00
miejsce:
Cieszyn
adres:
Cieszyn, oficjalne otwarcie w Parku Pokoju i na Dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego
12 Cieszyńska Noc Muzeów 12 Cieszyńska Noc Muzeów

W maju, w większości polskich miast odbywa się Noc Muzeów. Nie inaczej jest w Cieszynie, gdzie 12 Cieszyńska Noc Muzeów odbędzie się 24 maja.

W tegorocznym wydarzeniu udział biorą: Muzeum Protestantyzmu-Kościół Jezusowy, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, Cieszyńskie Bractwo Kurkowe, Izba Cieszyńskich Mistrzów, Książnica Cieszyńska, Archiwum Państwowe, Zamek Cieszyn, Konwent Zakonu Bonifratrów, Kościół św. Jerzego, Teatr im. A. Mickiewicza, Państwowa Szkoła Muzyczna, Urząd Miejski, COK „Dom Narodowy”, Biblioteka Miejska w Cieszynie, Hufiec Ziemi Cieszyńskiej, Klub Taternictwa Jaskiniowego „Speleoklub” Bielsko-Biała, Głos Ziemi Cieszyńskiej, Uniwersytet Śląski w Cieszynie, Spółdzielnia Socjalna „OFKA”, Browar Zamkowy Cieszyn, Cafe Muzeum oraz Čítárna a kavárna „Avion” w Czeskim Cieszynie.

Noc Muzeów to jedyna okazja w roku, by odkryć miejsca dotąd nieznane, na co dzień niedostępne. Z tej okazji, Muzeum Protestantyzmu zaprasza na zwiedzanie poddasza Kościoła Jezusowego, zaś Klub Taternictwa Jaskiniowego „Speleoklub” Bielsko-Biała otworzy cieszyńskie podziemia pod Parkiem Pokoju i przy ulicy Przykopa. W Książnicy Cieszyńskiej bibliotekarze i konserwatorzy opowiedzą w swoich pracowniach o tym, czym się zajmują. Ścieżkę dydaktyczną z przewodnikiem przygotował Kościół św. Jerzego, a zwiedzanie kościoła i biblioteki, zakończone pokazami ziołoleczniczymi czeka na Was w Konwencie Zakonu Bonifratrów w Cieszynie. Na zwiedzanie w grupach zapraszają również: Urząd Miejski, Teatr im. A. Mickiewicza w Cieszynie oraz Browar Zamkowy Cieszyn.

Indywidualnie zwiedzić będzie można ekspozycję stałą Muzeum Śląska Cieszyńskiego pt. „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur”, która prezentowana jest we wnętrzu dawnego, XVIII-wiecznego pałacu. W Piwnicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbędzie się prezentacja wojskowych jednostek specjalnych i spadochronowych przygotowana przez Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle, a Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich przygotowało m.in. ekspozycję plenerową pojazdów przed siedzibą muzeum przy ul. Frysztackiej 2. Udając się na Wzgórze Zamkowe będzie można uczestniczyć w spacerze szlakiem ziół Wzgórza Zamkowego, posłuchać opowieści o średniowiecznej kuchni oraz obejrzeć archiwalne zdjęcia Wzgórza Zamkowego – to kilka spośród licznych atrakcji Zamku Cieszyn.

Tej nocy również dzieci nie prędko pójdą spać. W ramach Nocy Twórczości Animatora przygotowanej przez studentów Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, w Parku Pokoju odbędą się liczne warsztaty dla najmłodszych. Dziwny naukowiec znany z „Komnaty Alchemika” poprowadzi zajęcia w Piwnicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego, a na Wzgórzu Zamkowym będą miały miejsce warsztaty przygotowane przez Spółdzielnię Socjalną „OFKA”. To nie wszystkie atrakcje jakie przygotowane zostały z okazji 12 Cieszyńskiej Nocy. Ich szczegółowy wykaz znajduje się na plakatach i ulotkach.

źródło:
dodał: autor
Zobacz również: