Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Muzyka i pieśni średniowiecznej Europy 2015

data rozpoczęcia:
24.04.2015 00:00
data zakończenia:
20.05.2015 00:00
miejsce:
adres:
Muzyka i pieśni średniowiecznej Europy 2015 Muzyka i pieśni średniowiecznej Europy 2015

Na przełomie kwietnia i maja Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” zaprasza na kolejny cykl koncertów „Muzyka i Pieśni Średniowiecznej Europy” Po raz kolejny będziemy gościć w Cieszynie najlepsze polskie i czeskie zespoły muzyki dawnej, których twórczość inspirowana jest kulturą sakralną i świecką czasów Średniowiecza. Zapraszając na tegoroczne koncerty mamy nadzieję, że i tym razem spełnią one Państwa artystyczne oczekiwania…

Festiwal otworzy 24 kwietnia o godz. 18.30 (w Kościele SS. Boromeuszek) Grupa Muzyki Dawnej „Jääääär”. Zespół powstał w 2006 roku w czeskim mieście Cvikov. Wykonuje muzykę gotyckiej Europy i etniczne pieśni ludowe. Występuje w strojach z epoki, gra na replikach średniowiecznych instrumentów. Koncertuje w Czechach i za granicą (kraje bałkańskie, Niemcy, Belgia...)

Na kolejny koncert zapraszamy do Kościoła Zielonoświątkowego – Zbór „Elim" (ul. Bóżnicza 5)
8 maja o godzinie 18.00 zagra Zespół Muzyki Dawnej CITHARA SANCTORUM z Poznania. Grupa jest jednym z najciekawszych zespołów chrześcijańskich w Polsce, a jej nazwa została zaczerpnięta z ewangelickiego kancjonału autorstwa ks. Jerzego Trzanowskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu jest pastor Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Poznaniu, Andrzej Polaszek. W swoim repertuarze posiada programy adwentowe, kolędowe, pasyjne oraz wielkanocne. Są to średniowieczne i renesansowe pieśni luterańskie, husyckie, łacińskie i liturgiczne.

Tegoroczne spotkania z muzyką średniowiecza zakończymy 15 maja w Kościele św. Elżbiety, gdzie o godzinie 18.00 wystąpi Zespół Muzyki Dawnej "EFFASCINATO", działający od 2009 roku przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie. Założycielem i instruktorem zespołu jest muzyk i dyrygent Łukasz Naczke. Repertuar grupy obejmuje muzykę średniowiecza, renesansu i baroku – utwory instrumentalne, średniowieczne pieśni liturgiczne, psalmy, dawne tańce renesansowe, ale też hiszpańskie pieśni świeckie i religijne. Instrumentarium stanowią flety proste, szałamaja, cornamusa, cymbały średniowieczne i instrumenty perkusyjne. Formacja jest laureatem wielu nagród na Ogólnopolskim festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu (Grand Prix 2015, Złota Harfa Eola) Często koncertują, występowali w programach telewizyjnych („Must Be The Music i V edycji „Mam Talent”)

Koncertom towarzyszą warsztaty dla młodzieży i dorosłych „Średniowieczne krajki” (27 kwietnia, godzina 16.00, Dom Narodowy) prowadzone przez Izabelę Probst oraz prelekcja multimedialna Janusza „Czcibora” Ligockiego „Życie duchowe Słowian w czasach przedchrześcijańskich” (20 maja, godzina 17.00, COK).

Na wszystkie koncerty i prelekcję wstęp wolny! Zapraszamy!


 

Zobacz również: