Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Wystawa: Robert Schuman Ojciec Wspólnoty Narodów Europy

data rozpoczęcia:
16.05.2022 14:00
data zakończenia:
30.06.2022 00:00
miejsce:
adres:
Sanatoryjna 9, 43-450 Ustroń
Wystawa: Robert Schuman Ojciec Wspólnoty Narodów Europy Wystawa: Robert Schuman Ojciec Wspólnoty Narodów Europy

Organizowana w Ustroniu wystawa pt. „Robert Schuman Ojciec Wspólnoty Narodów Europy” jest pokazywana z inicjatywy Tadeusza Kopcia, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu „Grupa Schumana”.  W Dzień Europy 9 maja 2022  była 72 rocznica uchwalenia Deklaracji Schumana zwanej też Planem Schumana stanowiącego zalążek integracji europejskiej. Prezentowana wystawa ma charakter biograficzny, pokazuje kolejne etapy życia Roberta Schumana, przedstawia jego drogę do koncepcji idei wspólnoty narodów Europy, a także działalność Instytutu Myśli Schumana i Grup Schumana.

 

9 maja 1950 r. w swojej deklaracji Robert Schuman koncentruje się na przekształceniu stosunków gospodarczych w Europie w taki sposób, aby służyły one pokojowi nie tylko na kontynencie europejskim, ale także na świecie. Konsekwencją Deklaracji Schumana było powstanie 18 kwietnia 1951 r. Wspólnoty Węgla i Stali, która neutralizowała ryzyko kolejnych wojen. 25 marca 1957 r. w oparciu o Traktaty Rzymskie powołana została Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG), której zakres koncentrował się na sprawach gospodarczych. Powstanie EWG było ważnym krokiem w kierunku zaangażowania Europy na rzecz pokoju. Od lat 70. XIX w. wskaźniki gospodarcze wskazują na słabnięcie siły gospodarek państw Europy w porównaniu do reszty świata. Ten proces udało się zahamować i odwrócić w latach 50. XX w. po nawiązaniu współpracy z krajami Europy Zachodniej.

„Moja idea nie polega na tym, aby połączyć kraje w celu stworzenia superpaństwa. Nasze kraje europejskie są historyczną rzeczywistością. Z psychologicznego punktu widzenia byłoby to niemożliwe i nierozsądne, aby się ich pozbyć. Ich różnorodność jest dobrą rzeczą i nie ma sensu, aby je usuwać lub dokonywać zrównywania lub unifikacji” (Robert Schuman)

Zobacz również: