Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Wystawa " Grafiki z Pracowni Badań nad Ekslibrisem Współczesnym Uniwersytetu Śląskiego"

data rozpoczęcia:
02.03.2023 16:00
miejsce:
adres:
Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, ul. Głęboka 50
Wystawa " Grafiki z Pracowni Badań nad Ekslibrisem Współczesnym Uniwersytetu Śląskiego" Wystawa " Grafiki z Pracowni Badań nad Ekslibrisem Współczesnym Uniwersytetu Śląskiego"

Od ponad dziesięciolecia w cieszyńskim Instytucie Sztuk Plastycznych działa Pracownia Badań nad Ekslibrisem Współczesnym. Obecnie trzon zespołu stanowią prof. Katarzyna Handzlik, dr Karol Makles (z Wydziału Humanistycznego) oraz niżej podpisany. Zajmujemy się zarówno realizowaniem księgoznaków, rozważaniami teoretycznym i praktycznym, aspektem popularyzatorskim i dydaktyką akademicką. W kontekście cieszyńskiej wystawy, najważniejsza jest oczywiście dydaktyka.
Podczas cyklu kształcenia większość studentów realizuje przynajmniej jeden ekslibris – po to, aby mieć rozeznanie czym jest ta dyscyplina grafiki, jakie są jej prawidła i zasady oraz ewentualnie na latach późniejszych zrealizować dyplom licencjacki lub magisterski. Rzecz jasna ekslibris to nie wszystko, studenci poznają wyrosłe z tradycji sztuki dedykowanej gatunki poboczne jak karty pf, znaki in memoriam czy pro memoria, a także pseudoekslibrisy ppf (pro persona ficta).
W Pracowni skupiamy się wokół ekslibrisu cyfrowego - grafika komputerowa jest naszą domeną i z nią jesteśmy kojarzeni. Na tej kanwie próbujemy również wybiegać myślą w przyszłość tworząc eksperymentalne znaki takie jak ex e-libris (do publikacji elektronicznych), ex telefonum, czy ekslibrisy posiadające „poszerzenie” w wirtualnym świecie VR lub AR.
W gościnnych murach cieszyńskiego Muzeum Drukarstwa prezentujemy szerokie spektrum grafik z ostatniej dekady skupiając się na drukach w technice cyfrowej.
Można zadać sobie pytanie, czy czytelny jest w tych pracach spójny program kształcenia, estetyka, myśl? Choć zależy nam – pedagogom – na tym, aby wydobywać indywidualność każdego studenta, nie da się zaprzeczyć, że łączy nas pewna lakoniczność, oszczędność formy balansującej pomiędzy bogactwem grafiki artystycznej, a syntezą znaku graficznego. Liczę również, że wspólnym mianownikiem jest poszanowanie historii, kultury i tradycji ekslibrisu, i budowanie w oparciu o nie nowych pomysłów.
Prace na wystawie są różnorodne, część to wyśmienite realizacje (choć studenckie – to w pełni dojrzałe i samodzielne), część prac jest szkolna, zawiera błędy, pomyłki – jednak jestem przekonany, że właśnie tak należy je prezentować, bez profesorskich poprawek. Niech będą dowodem procesu nauki, dochodzenia do własnej wiedzy i doskonalenia się – a przecież nic tak nie uczy jak błędy – własne i cudze. Dlatego wierzę, że i dla widzów wystawy będzie to rodzaj sympatycznej nauki. Zapraszam Państwa do naszej Pracowni.
dr hab. Krzysztof Marek Bąk prof. UŚ

Zobacz również: