Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Spotkanie z Otylią Tobołą, autorką książki "Lutyńskie Tango i inne historie wojenne z Zaolzia"

data rozpoczęcia:
12.12.2023 17:00
data zakończenia:
12.12.2023 19:00
miejsce:
adres:
Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 15
Spotkanie z Otylią Tobołą, autorką książki "Lutyńskie Tango i inne historie wojenne z Zaolzia" Spotkanie z Otylią Tobołą, autorką książki "Lutyńskie Tango i inne historie wojenne z Zaolzia"

Biblioteka Miejska w Cieszynie zaprasza 12 grudnia 2023 r. o godz. 17.00 na spotkanie z Otylią Tobołą. Okazją jest wznowienie jej książki "Lutyńskie Tango i inne historie wojenne z Zaolzia" wydanie trzecie poszerzone oraz równolegle wydanie tejże pozycji na rynek czeski w ostrawskim wydawnictwie Protimluv.

Rozmowę z autorką poprowadzi Adam Miklasz - prozaik, dziennikarz, dramaturg, scenarzysta. Autor czterech powieści. Założyciel Instytutu Limes.

Otylia Toboła w swojej książce „Lutyńskie Tango i inne historie wojenne z Zaolzia” oddaje głos mieszkańcom Zaolzia dotkniętym przez II wojnę światową. Opierając się na licznych świadectwach, dokumentach i badaniach, autorka zebrała bogate świadectwo o losach Polaków w okresie okupacji niemieckiej. Książka, która właśnie doczekała się wznowienia, jest nie tylko poruszającą lekturą, ale również szczegółowym zapisem historii, oddającym cześć pokoleniom, które przetrwały tamte trudne czasy. Przedstawione w niej historie, zarówno tych, którzy pozostali na swojej ziemi, jak i tych, którzy zostali rozproszeni po świecie, są autentyczne i pełne dramatyzmu, często dorównujące scenariuszom filmowym. To pozycja obowiązkowa dla każdego pasjonata historii.

Otylia Toboła: ceniona dziennikarka radiowa i pisarką z Zaolzia, autorka książki "Lutyńskie Tango i inne historie wojenne z Zaolzia". Toboła, urodzona w 1951 roku, zdobyła wykształcenie na Uniwersytecie Ostrawskim i przez lata pracowała w Czeskim Radiu Ostrawa. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród dziennikarskich, w tym pierwszej nagrody w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu RP za reportaż radiowy i film telewizyjny dotyczący historii i społeczeństwa Zaolzia. Spotkanie będzie okazją do poznania inspiracji i procesu twórczego autorki, a także do dyskusji na temat jej najnowszego czeskiego tłumaczenia "Lutyńskie Tango".

Zobacz również: