Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

SPOTKANIE Z MICHAELEM MORYSEM-TWAROWSKIM

data rozpoczęcia:
24.10.2023 17:00
miejsce:
adres:
Księgarnia Kornel i Przyjaciele (ul. Sejmowa 1).
SPOTKANIE Z MICHAELEM MORYSEM-TWAROWSKIM SPOTKANIE Z MICHAELEM MORYSEM-TWAROWSKIM
Biblioteka Miejska w Cieszynie zaprasza do księgarni Kornel i Przyjaciele 24 października 2023 r. o godz. 17.00 na spotkanie z Michaelem Morysem-Twarowskim. O nowych książkach i zapomnianych fragmentach polskiej historii z autorem porozmawia Szymon Brandys, dziennikarz radiowy, tłumacz, bohemista i polonista.
Spotkanie odbędzie się u partnera biblioteki w ramach projektu „Blisko” czyli w księgarni Kornel i Przyjaciele (ul. Sejmowa 1). Liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacje pod numerem telefonu 798-99-66-55.
 
Barbarica. Tysiąc lat zapomnianej historii ziem polskich
Brakujący rozdział naszej historii
Najdawniejsze dzieje ziem polskich wciąż rozbudzają dyskusje wśród historyków i archeologów. Niemcy mają starożytnych Germanów i Arminiusza, który pokonał Rzymian w Lesie Teutoburskim. Francuzi, szukając swoich korzeni, wskazują na dzielnych Galów. Historia Anglii zaczyna się nie od bitwy pod Hastings, ale od podań o Brytach i królowej Boudice.
Jak daleko w przeszłość możemy sięgnąć, by odtworzyć dzieje ziem, na których dzisiaj żyjemy?
Jakie plemiona zamieszkiwały dziki obszar między Odrą a Bugiem, zanim na tych terenach pojawiło się chrześcijaństwo?
Skąd Rzymianie czerpali informacje o terenach leżących na południowy wschód od limesów imperium?
Z kim prowadzili wojny i zawierali przymierza Lugiowie?
Czy Krak był tylko bohaterem stworzonym przez wyobraźnię mistrza Wincentego i ile ukrytej prawdy jest w legendzie o wawelskim smoku?
Wciąż więcej jest pytań niż odpowiedzi. Mimo to Michael Morys-Twarowski podejmuje się trudu ułożenia niezwykłej mozaiki. Sięga do rzymskich źródeł i ustaleń archeologów, by dopisać brakujący rozdział polskiej historii.
 
Michael Morys-Twarowski – absolwent prawa i amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na tej samej uczelni obronił doktorat z historii. Współautor trzech monografii i kilkudziesięciu publikacji naukowych poświęconych głównie historii Śląska Cieszyńskiego. W lutym 2016 roku ukazała się jego książka pod tytułem Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą. W kolejnych latach wydał także Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego oraz Przedmurze cywilizacji. Polska od 1000 lat na straży Europy. W 2023 r. opublikował Dzieje Księstwa Cieszyńskiego oraz Barbarica. Tysiąc lat zapomnianej historii ziem polskich.
 
Działania w ramach projektu „Bliżej książki, bliżej siebie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”
pod patronatem
Zobacz również: