Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Koncert: 100-lecie organów Kościoła Jezusowego w Cieszynie

data rozpoczęcia:
03.11.2023 18:00
data zakończenia:
03.11.2023 20:00
miejsce:
adres:
Kościół Jezusowy w Cieszynie
Koncert: 100-lecie organów Kościoła Jezusowego w Cieszynie Koncert: 100-lecie organów Kościoła Jezusowego w Cieszynie

100-lecie organów W. Sauera w Cieszynie

 

Organy Kościoła Jezusowego w Cieszynie to największe zabytkowe organy koncertowe na Śląsku Cieszyńskim. W listopadzie mija 100 lat odkąd znana na całym świecie firma Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą wybudowała w Cieszynie swój instrument, rozbudowując poprzednie, mechaniczne organy Franza Horziczki z Frydku z 1875 roku. W latach 2014-2016 instrument przeszedł generalny remont, który przywrócił mu pełną sprawność techniczną i brzmieniową. Ograny służą nadal kolejnym pokoleniom Cieszyniaków podczas nabożeństw i licznych koncertów, m.in. w ramach festiwalu Koncerty Wyższobramskie i Międzynarodowej Dekady Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

 

Parafia Ewangelicko-Augsburska serdecznie zaprasza na koncert jubileuszowy z okazji 100-lecia organów Kościoła Jezusowego, który odbędzie się w piątek, 3 listopada 2023 roku

o godzinie 18:00 w Kościele Jezusowym.

 

Wystąpią:

 

Kantorei Schwabach (Niemcy)

Schwabacher Posaunenchor

Cieszyński Chór Kościelny

Wyższobramski Chór Kameralny

 

Przygotowanie chórów:

Joanna Sikora

Zoltán Suhó-Wittenberg

Piotr Sikora

 

Zoltán Suhó-Wittenberg – organy

Wojciech Wantulok – organy

 

W programie koncertu zarówno wielkie dzieła organowe m.in. Jana Sebastiana Bacha, Maxa Regera i Jana Gawlasa, jak również muzyka chóralna. Dzięki zachowanym programom koncertu z 1923 roku wiadomo, że na poświęceniu organów zabrzmiał m.in. 8-głosowy psalm 43  „Richte mich Gott” (Bądź sędzią moim, Boże) Feliksa Mendelssohna-Bartholdiego. Po stu latach wykonają go wspólnie: Ewangelicki Chór Kościelny, Wyższobramski Chór Kameralny oraz członkowie Kantorei Schwabach pod dyr. Zoltána Suhó-Wittenberga. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe muzyczne wydarzenie!

 

 

pod patronatem
Zobacz również: