Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

SPOTKANIE SZERSZNIKOWSKIE: CAMERA RARITATIS. CHAOS, Z KTÓREGO POWSTAŁO MUZEUM

data rozpoczęcia:
24.04.2024 17:00
data zakończenia:
24.04.2024 19:00
miejsce:
adres:
Muzeum Śląska Cieszyńskiego, ul. Regera 6
SPOTKANIE SZERSZNIKOWSKIE: CAMERA RARITATIS. CHAOS, Z KTÓREGO POWSTAŁO MUZEUM SPOTKANIE SZERSZNIKOWSKIE: CAMERA RARITATIS. CHAOS, Z KTÓREGO POWSTAŁO MUZEUM

Przed Państwem kolejny wykład z cyklu: Spotkania Szersznikowskie, na którym to prelegent a zarazem pracownik Muzeum Śląska Cieszyńskiego Maksymilian Kapalski przedstawi w niezwykle intrygujący i odsłaniający rąbek tajemnicy powstania pierwszych muzeów wykład. Sam tako rzecze o poruszanym temacie:
"W ludzkiej naturze drzemie fascynacja tym, co nietypowe i osobliwe. Poszukujemy rzadkości i rzeczy wyjątkowych, przekonani, że zwykłość prowadzi do nudy i przeciętności. W przeszłości rozpisywano się o nich w księgach, dochodząc przyczyn i konsekwencji nie do końca rozumianych zjawisk. To, co kłóciło się ze znaną nam wiedzą, co wzbudzało zdumienie i lęk z powodu swojej niecodzienności, opisywano i klasyfikowano w historiach monstrów, rozprawach filozoficznych i medycznych, by potem zamknąć je jako kurioza w gabinetach osobliwości, z których z czasem zaczęły powstawać pierwsze muzea. Na najbliższym Spotkaniu Szersznikowskim opowiem Państwu o wielu niecodziennych eksponatach, zgromadzonych w kilku osobliwych kolekcjach, które stały się podwalinami dzisiejszych muzeów europejskich. Opowiem też o tym, jak zbiory Habsburgów stały się podstawą współczesnych muzeów, a chaos zamienił się w szaleństwo katalogowania"

Zobacz również: