Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Spektakl "Bieguni" Olga Tokarczuk

data rozpoczęcia:
01.10.2022 17:00
miejsce:
adres:
Teatr im. Adama Mickiewicza, Plac Teatralny 1
Spektakl "Bieguni" Olga Tokarczuk Spektakl "Bieguni" Olga Tokarczuk

Serdecznie Zapraaszamy na Spektakl "Bieguni".

Książka Tokarczuk zdobyła literacką Nagrodę Nike oraz Międzynarodową Nagrodę Bookera. To bogaty zbiór pozornie niezwiązanych ze sobą opowieści, zarówno współczesnych, jak i historycznych. Tokarczuk obserwuje ludzi w ruchu oraz ludzi dążących do unieruchomienia życia przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał.

Reżyser przedstawienia Michał Zadara urodził się w 1976 roku w Warszawie. Ceniony za innowacyjne podejście do polskiej klasyki, za konstruowanie skomplikowanych systemów inscenizacyjnych oraz za autorskie spektakle dotyczące konkretnego miejsca (np. Hotel Savoy w Łodzi, Muzeum Powstania Warszawskiego, Belweder w Warszawie). Studiował teatr i politykę w Swarthmore College, oceanografie w Woods Hole, reżyserię w Krakowie. Był asystentem lub współpracownikiem Małgorzaty Szczęśniak, Krzysztofa Warlikowskiego, Kazimierza Kutza, Jana Peszka, Armina Petrasa, Roberta Wilsona. Stworzył ponad 30 inscenizacji dramatycznych, operowych oraz multimedialnych m.in w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu, Narodowym w Warszawie, Współczesnym w Szczecinie, Maxim Gorki w Berlinie, HaBima w Tel Awiwie, Schauspielhaus w Wiedniu; Capitol we Wrocławiu, Collective: Unconscious w Nowym Jorku, Polskim w Bydgoszczy, Operze Wrocławskiej, Operze Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Laureat Paszportu Polityki (2007), Nagrody im. C.K. Norwida w kategorii Teatr, a także Grand Prix, nagród głównych i wyróżnień na licznych polskich festiwalach (między innymi na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska”, Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy). W 2009 na naszym festiwalu zdobył nagrodę Złamany Szlaban za zrealizowany w Starym Teatrze w Krakowie spektakl „Ifigenia nowa tragedia (według wersji Racine'a)”. Jako pierwszy reżyser wystawił w całości Dziady Adama Mickiewicza. To 14-godzinne przedstawienie zostało zrealizowane przez Teatr Polski we Wrocławiu

Zadara jest także autorem filmów niezależnych i instalacji wideo. W 2012 roku na zamówienie Muzeum Powstania Warszawskiego wykonał mozaikę z 31,000 kamieni upamiętniającą cywilne ofiary Powstania Warszawskiego. Pisze felietony polityczne na www.krytykapolityczna.pl. Współinicjował ruch Obywatele Kultury. Gra na gitarze w zespole All Stars Dansing Band.

W „Biegunach” Olgi Tokarczuk Zadara odnalazł innowacyjny sposób opowiadania, pozwalający opisać doświadczenie ludzkie w sposób autentyczny.

Za rolę w tym przedstawieniu Barbara Wysocka została uhonorowana nagrodą aktorską 27. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Pokaz work in progress spektaklu odbył się 5 grudnia 2020 r., w ramach festiwalu teatralnego Boska Komedia.

Czas trwania 160 min (1 przerwa: 15 min)

Cena biletu: 40zł, 50 zł

Zobacz również: