Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Na stromych ścieżkach pojednania polsko-ukraińskiego

data rozpoczęcia:
10.02.2023 18:00
miejsce:
adres:
Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Przykopa 20
Na stromych ścieżkach pojednania polsko-ukraińskiego Na stromych ścieżkach pojednania polsko-ukraińskiego

Organizator: Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie


Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone mało znanym działaniom Bogusława Słupczyńskiego, zespołu Teatru CST i Stowarzyszenia „Sałasz” na polsko-ukraińskim Pograniczu Kulturowym w Beskidzie Niskim i Bieszczadach (w latach 2000-2014), które miały charakter prekursorski w dziele tzw. historycznego pojednania tych dwóch narodów w kontekście tragicznej historii, zwłaszcza tej najnowszej.
 
Kilkunastoletni przebieg podejmowanych przez Słupczyńskiego i zespół Stowarzyszenia „Sałasz” inicjatyw w kilku wsiach nad rzeką Osławą był próbą stworzenia nowego modelu współczesnych relacji narodowych i kulturowych oraz wzajemnego postrzegania przez pryzmat dobrych, pozytywnych przykładów z historii lokalnej i współistnienia w działaniach kulturowych, edukacyjnych i artystycznych.
 
W 2012 roku, po kilkunastu latach swojej pracy Słupczyński i Stowarzyszenie „Sałasz” zostali nominowani, obok profesora Timothy Snydera, do Nagrody Jerzego Giedroycia.
 
Po przeszło 20 latach warto zastanowić się, czy udało się zrealizować te ambitne i piękne plany? Czy doświadczenie tamtej lokalnej i trudnej pracy oraz refleksje z nią związane mogą przydać nam się obecnie?

Zobacz również: