Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Letnia Szkoła Biblijna VII edycja. Apokalipsa św. Jana

data rozpoczęcia:
03.07.2023 09:00
data zakończenia:
07.07.2023 21:00
miejsce:
adres:
Klasztor oo. Dominikanów Rzymsko-Katolicka Parafia NMP Królowej Polski ul. Dominikańska 14
Letnia Szkoła Biblijna VII edycja. Apokalipsa św. Jana Letnia Szkoła Biblijna VII edycja. Apokalipsa św. Jana

Letnia Szkoła Biblijna VII edycja. Apokalipsa św. Jana
Apokalipsa św. Jana, jedna z najtrudniejszych do interpretacji ksiąg Biblii, do jej zrozumienia potrzeba kluczy. Kiedy już te klucze poznamy Apokalipsa “przemawia do wyobraźni, prowokuje” i “zaprasza do spojrzenia na historię świata i swoją własną oczyma Boga”, jak mówi tegoroczny wykładowca ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki. Warto Apokalipsę czytać, ponieważ jest to księga o naszym „dziś”- dodaje. Więcej o tematyce VII edycji Letniej Szkoły Biblijnej w rozmowie poniżej.

Temat: Apokalipsa św. Jana
Wykłady: ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki
Termin: od 3 do 7 lipca (poniedziałek - piątek) 2023 roku
Ilość godzin wykładowych: 20.
9.00 – 11:00 ( z przerwą kawową 15 min )
19.00 – 21:00 ( z przerwą 15 min ).
Pomiędzy porannymi i wieczornymi zajęciami możliwość wycieczek górskich, odpoczynku itp.

Od czego zaczęła się fascynacja Księdza Profesora Apokalipsą św. Jana?
Pierwsze spotkanie z Apokalipsą św. Jana miało miejsce jeszcze w szkole średniej. Na jednym z obrazków, przedstawiających Jezusa pukającego do drzwi znalazłem cytat z Ap 3,20: „Oto stoję u drzwi i kołaczę”. Odszukałem w Piśmie św. pełne zdanie i tak się zaczęła moja przygoda z Apokalipsą. W jej odkrywaniu pomógł mi o. prof. Ugo Vanni, którego wciąż uważam za jednego z największych mistrzów interpretacji tej księgi, którego wykładów na temat Apokalipsy słuchałem na Biblicum. Potem brałem udział w prowadzonym przez niego seminarium i napisałem na nim swoją pierwsza pracę, która stała się po latach punktem wyjścia mojej pierwszej monografii na temat Apokalipsy: „Duch Święty w zgromadzeniu liturgicznym w świetle Apokalipsy św. Jana “(Warszawa: Vocatio, 2006) .

Co najbardziej zafascynowało w tej księdze?
Jest to jedna z najtrudniejszych do interpretacji ksiąg Biblii. Przedstawione w niej obrazy są niezwykłe, przepełnione najróżniejszego rodzaju - wielowarstwowymi, otwartymi, zachęcającymi do interpretacji -symbolami, które tworzą „kolumny symboliczne”. Cała księga przemawia do wyobraźni, prowokuje.  Jej narracja jest niezwykle dynamiczna, precyzyjnie skonstruowana. Co jednak najważniejsze, jej treść – i to nie tylko ta z pierwszej jej części, tj. epistolarnej (listy do siedmiu Kościołów w Ap 2-3), wydawałoby się najłatwiejszej  – jest zaskakująco aktualna. Kiedy ją się odszyfruje, to można zrozumieć, dlaczego Apokalipsa  jest prawdziwym proroctwem.

Dlaczego warto czytać Apokalipsę św. Jana?
Warto ją czytać, ponieważ jest to księga o naszym „dziś”. Można śmiało powiedzieć, że da się ją zrozumieć, mimo całego bagażu interpretacji, zarówno tych – nazwijmy je – naukowych, jak i ludowych, które wyznaczyły jej rolę - jak podkreślał kard. Gianfranco Ravasi - „złowieszczej Kasandry, która wygłasza złowieszcze przepowiednie na temat historii”. Jest to księga, która zaprasza do spojrzenia na historię świata i swoją własną oczyma Boga. Ona pobudza do praktykowania w życiu tego, co się – czytając ją – usłyszy i aby tak się stało, to dla zrozumienia jej treści czytelnik – słuchacz potrzebuje kluczy.

Czego mogą spodziewać słuchacze Letniej Szkoły Biblijnej?
Myślę, że przede wszystkim odkrycia prawdziwego oblicza tej księgi i aktualności jej przekazu. Ku takiemu celowi chciałbym dyskretnie prowadzić słuchaczy szkoły, odkrywając przed nimi jej tajemnice.

Ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki prezbiter Diecezji Toruńskiej, profesor nauk teologicznych, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na którym w latach 2014-2021 był dziekanem Wydziału Teologicznego, absolwent Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie oraz Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, autor  6 monografii naukowych oraz ponad 100 artykułów naukowych. W centrum jego zainteresowań badawczych znajdują się Ewangelia wg św. Marka, Apokalipsa św. Jana oraz hermeneutyka biblijna. W 2021 r. wydał monografię „Zrozumieć Apokalipsę? (Rzeszów: Bonus Liber 2021).

Dodatkowe informacje na stronach klasztoru dominikanów w Ustroniu - Hermanicach: 

Dodatkowe informacje na stronach klasztoru dominikanów w Ustroniu - Hermanicach: https://hermanice.dominikanie.pl/

pod patronatem
Zobacz również: