Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Festiwal słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry"

data rozpoczęcia:
28.05.2021 00:00
data zakończenia:
30.05.2021 00:00
miejsce:
adres:
różne lokalizacje, m.in.-Pl. B. Hoffa, Park Kopczyńskiego, amfiteatr, biblioteka, Centrum Edukacji E
Festiwal słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry" Festiwal słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry"

Fani literatury i Jerzego Pilcha zjadą się do Wisły

Już w najbliższy weekend (28-30 maja) Wisłę opanują fani Jerzego Pilcha oraz ogólnie pojętej twórczości literackiej! Festiwal Słowa „Granatowe Góry” już teraz stał się świętem literatury, a wydarzeniami w rodzinnej miejscowości pisarza zaplanowanymi na trzy dni można by obdzielić co najmniej kilka takich imprez.

- Jerzy Pilch był mistrzem słowa, ironicznym i czułym obserwatorem rzeczywistości. Misją festiwalu jest zachować to, co najlepsze w twórczości Pilcha, a okazją ku temu jest pierwsza rocznica śmierci pisarza, która przypada 29 maja – tłumaczy ideę festiwalu Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury, które jest głównym organizatorem wydarzenia.

Na bogaty program składają się nie tylko spotkania i debaty nad twórczością Pilcha, w których udział wezmą znakomici goście, ale także liczne spotkania autorskie, spektakle słowno-muzyczny, teatr improwizowany, warsztaty czy nawet wydarzenia sportowe.

Symboliczne otwarcie festiwalu nastąpi w piątek o godzinie 19:00 na deskach amfiteatru im. S. Hadyny, po którym na scenie zaprezentuje się zespół AHHA - dwie pianistki: Agaty Hołdyk oraz Aleksandry Hałat, które zagrają autorski wybór ulubionych utworów Jerzego Pilcha – od Bacha po pop – w aranżacji na dwa fortepiany.

Akcenty festiwalowe rozłożone zostały na kilka stref w całym mieście. Sercem będzie oczywiście plac Hoffa, będący areną wielu spotkań z pisarzami, dyskusji i wspomnień. Tam pojawią się m.in. Szczepan Twardoch, Wojciech Jagielski czy Michał Rusinek. Wiele będzie działo się w bibliotece, gdzie prócz spotkań autorskich odbędzie się spektakl teatralny pt. „Pamięć głębinowa” na podstawie fragmentów książki Pilcha „Bezpowrotnie utracona leworęczność” czy improwizowany spektakl teatru Klancyk z gościnnym udziałem znanego aktora Andrzeja Grabowskiego. W bibliotece będzie także przez trzy dni przedszkole festiwalowe i tam bez obaw będzie można zostawić dzieci, a zaopiekują się nimi instruktorzy angażując najmłodszych w różnego rodzaju warsztaty czy zajęcia plastyczne.

Mocno zaaranżowana na potrzeby festiwalu zostanie przestrzeń parku Kopczyńskiego w centrum miasta, gdzie znajdzie się strefa czytania Tygodnika Powszechnego a Uniwersytet Śląski zaaranżuje miasteczko pod nazwą Śląski Festiwal Nauki – miejsce różnych doświadczeń i eksperymentów dla dzieci, młodzieży, ale i dorosłych, gdzie motywem przewodnim będzie słowo.  

- Wieczorami w parku, pod tzw. drzewem opowieści, odbędzie się wspólne czytanie fragmentów twórczości Pilcha, gdzie każdy będzie mógł przyjść i dołączyć z ulubionymi cytatami autora. Już wiemy, że udział w tych spotkaniach zapowiedziało wielu gości festiwalowych, a wśród nich m.in. Andrzej Grabowski czy redaktor Tomasz Zimoch – tłumaczy Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.

Tomasz Zimoch w niedzielne południe poprowadzi i skomentuje na żywo mecz piłkarski, gdzie jedną z drużyn utworzą wiślanie o nazwisku Pilch – a jest ich w Wiśle ponad 700, zaś drugą pisarze, dziennikarze i uczestnicy festiwalu.

- Jako, że Jerzy Pilch był wielkim fanem piłki nożnej, nie mogło zabraknąć takiego akcentu w programie festiwalu. Liczymy, że spotkanie zgromadzi wielu kibiców, zaś bezpośrednio po meczu odbędzie się krótkie spotkanie z komentatorem, podczas którego podzieli się swoimi wspomnieniami, ciekawostkami czy anegdotami ze świata sportu – dodaje Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.

Na Jonidle, przy Centrum Edukacji Ekologicznej, oprócz meczu, ulokowana zostanie strefa eko z Wydawnictwem Poznańskim, w której będzie można wziąć udział w ekologicznych warsztatach, spacerach, spotkaniach z autorami książek o tematyce przyrodniczej, odpocząć z książką na leżaczku, uzupełnić swoją biblioteczkę w księgarni plenerowej czy po prostu pobyć w pięknych okolicznościach przyrody. Tam też zaplanowane jest tworzenie łąki kwietnej wspólnie z Tygodnikiem Powszechnym.

W trzydniowym programie znalazły się także warsztaty: fotograficzny, pisania prozy, tworzenia podcastów, czy rysowania komiksów. W każdym z festiwalowych dni będzie można wziąć udział w spacerach po Wiśle śladami Jerzego Pilcha, podczas których uczestnicy odwiedzą miejsca najsilniej związane z pisarzem i bohaterami jego twórczości. W programie też spacer śladami pozytywistów w Wiśle czy spacery górskie ze znanym podróżnikiem Robbem Maciagiem.

W holu Domu Zdrojowego dostępna będzie wystawa portretów Jerzego Pilcha autorstwa znakomitego fotografa Jacka Poremby. Wernisaż i spotkanie z autorem odbędzie się w piątek o godzinie 14:00.

Warto z dziećmi wjechać wyciągiem kolei linowej na Skolnity, gdzie spotkać będzie można Agatę Romaniuk – Panią Wieczorynkę w improwizowanych bajkach wśród żywych zwierząt – alpak i osła. Kolejną strefą spotkań jest Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu, a tam, prócz weekendowych wydarzeń, już w czwartek odbędzie się wernisaż prac pleneru malarskiego pt. „Granatowe Góry”, inspirowanych twórczością Jerzego Pilcha. Ciekawą z pewnością dla wszystkich zebranych będzie sobotnie dyskusja o religii i literaturze jako sposobach opowiadania świata, jaka odbędzie się w Domu Zborowym. Wieczorami zaś zapraszamy na scenę improwizacji do Browaru Wisła, gdzie każdy będzie mógł zaprezentować się w dowolnej interpretacji twórczości Pilcha. Tam też będzie można skosztować czy nabyć festiwalowe piwo nazwane, a jakże, Granatowe Góry.

Dla wszystkich gości codziennie dostępny będzie na rynku specjalnie utworzony punkt informacji, w którym pobrać będzie można szczegółowy program, dopytać o lokalizacje festiwalowe czy też zakupić okolicznościowe koszulki i inne gadżety związane z Granatowymi Górami.

- Wydarzeń jest na tyle dużo, że wręcz nie da się we wszystkim wziąć udziału. Harmonogram jednak specjalnie tworzyliśmy tak, aby maksymalnie zaangażować uczestników w te wydarzenia, które najbardziej ich interesują. Na pewno każdy wybierze dla siebie z programu to, co najcenniejsze. Już dziś zapraszamy do Wisły – podsumowuje koordynator programowy festiwalu Andrzej Drobik z Wiślańskiego Centrum Kultury.

W związku z nadal panującymi obostrzeniami, niektóre wydarzenia mają ograniczoną ilość osób, które mogą w nich wziąć udział. Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby festiwal przebiegał w bezpiecznej atmosferze i zgodnie z wytycznymi.

 

Pełny program festiwalu znajduje się na stronie internetowej www.granatowegory.pl

Wiele bieżących informacji festiwalowych pojawia się w mediach społecznościowych na profilach:

www.facebook.com/granatowegory

www.instagram.com/granatowegory

Zobacz również: