Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Happening „Tulimy Mamy”

data rozpoczęcia:
2021-08-19 15:00:00
data zakończenia:
2021-08-19 00:00:00
miejsce:
adres:
Rynek
brak zdjęcia Happening „Tulimy Mamy”

Stawiamy na czułość. Tulimy Mamy

19 sierpnia nieformalny ruch kobiet „Tulimy Mamy” organizuje happening polegający na czytaniu autentycznych historii porodowych na ulicach miast. Zgromadzenia zostały zgłoszone w Cieszynie, Katowicach i Gliwicach. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problemy opieki okołoporodowej w Polsce.

Im więcej kobiet wyjdzie na ulice, tym większa presja wywierana na parlamentarzystów, tym głośniejsze nasze żądanie, że reformy w tym sektorze już nie można odkładać. Za często docierają do nas sygnały o traumatycznych porodach, szczególnie teraz, w pandemii. Brakuje także kompleksowej opieki zdrowotnej sprawowanej nad matkami, by doszły do formy psychofizycznej, wyleczyły poporodowe kontuzje, a także by udało im się karmić dzieci piersią, jeśli tego chcą.

Kwestie, o które walczymy, to nie są „kobiece sprawy” czy fanaberia – to są realne potrzeby.  To ważny temat dla kobiet i mężczyzn, bo rzutuje na jakość zdrowia całego naszego społeczeństwa. Zaniedbanie tych aspektów „mści się” na systemie po latach.

Widzimy, że jest źle i chcemy powiedzieć wszystkim matkom: „Słuchajcie! Nie jesteście same. Widzimy Was i już działamy dla poprawy opieki okołoporodowej”. Stawiamy na kobiecą solidarność, wsparcie i czułość. Tulimy Mamy.

Happening o zasięgu wojewódzkim to dopiero początek, kolejnym działaniem ma być akcja ogólnopolska w najbliższych tygodniach. Potrzebujemy teraz wsparcia w nagłośnieniu naszych działań, żeby udało się to wprowadzić w czyn.

Happeningi to tylko część aktywności ruchu „Tulimy Mamy”, który powstał w maju 2021 roku. Napisałyśmy petycje do ministra zdrowia w sprawie poszerzenia koszyka świadczeń gwarantowanych o poradę laktacyjną oraz fizjoterapię uroginekologiczną i zbieramy podpisy. Petycje są na naszej stronie tulimymamy.pl. Postulujemy też dołączenie do Standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej tzw. „Załącznika pandemicznego”, który reguluje podstawowe prawa pacjentek, niezależne od poziomu zaostrzenia pandemii, np. prawo do opieki lekarskiej i diagnostyki w ciąży, prawo do kontaktu z dzieckiem zaraz po porodzie lub prawo do porodu rodzinnego. Dokument konsultujemy obecnie ze środowiskiem. 19 sierpnia w Cieszynie organizujemy także debatę na temat lokalnej opieki okołoporodowej.

HAPPENINGI „TULIMY MAMY” W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM:

 

Cieszyn, rynek, 19 sierpnia, godz. 15.00

Katowice, ul. Stawowa przy „Żabie”, 19 sierpnia, godz. 16.00

Gliwice, Skwer Doncaster, 19 sierpnia, godz. 16.00

 

Liderki nieformalnego ruchu społecznego „Tulimy Mamy”:

Małgorzata Bryl-Sikorska – dziennikarka, aktywistka, mama dwóch chłopców, rodziła w pandemii.

Olga Vitoš – doula, pomaga przejść kobietom przez poród, także w pandemii, mama dwóch chłopców.

pod patronatem
Zobacz również: