Kalendarz imprez

Wiadomości

Kontakt24

<

Katarzyna Nowak-Zagórska: Malarstwo

Gdzie:
Ustroń Galeria Muflon, ul. Sanatoryjna 32

Kiedy:
12 grudnia 2015 (sobota) do 31 stycznia 2016 (niedziela)

Opis:

W moim przekonaniu malarstwo to żywioł, to misja, to wreszcie – jeśli już używamy wielkich słów – treść życia […];
Maluję w odpowiedzi na brutalność codzienności, na szarość i brud otoczenia. Bogactwo żywych, wiecznie zmieniających się form natury jest moją inspiracją. Formy te nie są jednak tylko obrazem ogrodu, łąki, bukietu, pejzażu czy martwej natury – są marzeniem o kolorach, świetle i powietrzu.
Katarzyna Nowak-Zagórska – credo artystyczne

Katarzyna Nowak-Zagórska
, urodzona w Radomiu, od lat związana z Tychami, gdzie tworzy i mieszka. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom obroniła w 1981 roku z projektowania książki u prof. Stanisława Kluski, z grafiki warsztatowej u prof. Wojciecha Krzywobłockiego, z malarstwa u prof. Andrzeja S. Kowalskiego. Zamiłowanie do malowania odziedziczyła po swoim ojcu, znakomitym grafiku i malarzu Janie Nowaku.
Uprawia malarstwo i rysunek. Jej obrazy to poematy koloru, pełne finezji i delikatności. Posiadają niezwykłą lekkość i epatują symfonią barw. Jednak ich kolorystyka nie stoi w sprzeczności z formą, co powoduje, że prace te cechuje harmonijność i przemyślana kompozycja. Maluje kwiaty i ptaki, bukiety, wazony i owoce, bajkowe pejzaże, obrazy o tematyce symbolicznej oraz portrety. Jej malarstwo to kunsztowne kompozycje, które tętnią żywiołem, intensywnością i subtelnością barw jednocześnie. „Bo obraz powinien być ładny…” – tak powiedział kiedyś August Renoir (1841–1919). Sformułował w ten sposób najkrótszą, najtrafniejszą i najbardziej przekonującą teorię sztuki. Ów „ładny obraz” w ujęciu Katarzyny Nowak-Zagórskiej jest subtelny, radosny i barwny. Cieszy oczy i koi zmysły. Rozwesela myśl i serce. Odwołuje się do tego, co w człowieku najlepsze.
Wystawa malarstwa Katarzyny Nowak-Zagórskiej w Galerii Muflon – Sztuka dla Ciebie prezentuje charakterystyczny dla artystki dorobek twórczy, uwzględniający i odzwierciedlający powstawanie rozmaitych cykli na różnych etapach Jej twórczości. Jednak ze względu na wyjątkowy okres prezentacji szczególnie miejsce zajmują obrazy o tematyce świątecznej. Renifery, choinki, gwiazdki, pierniki, kolorowe bombki... wprowadzają w świąteczny nastrój, są tak sugestywne, iż możemy poczuć zapach świątecznych potraw.

Wystawy indywidualne:
1990 – Galeria „Parter”, Tychy;
1999 – Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich;
2000 – Galeria MDK, Mikołów;
2003 – Galeria Liceum im. L Kruczkowskiego, Tychy;
2007 – Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 11, Tychy, EMPIK CITY Point, Tychy;
2008 – MBP „Brama Słońca”, Tychy; Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 3, Tychy; Miejski Ośrodek Kultury, Zawiercie;
2012 – Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich.

Wystawy zbiorowe w kraju:
1981 – Tychy stare – Tychy nowe, Tychy; Ogólnopolska wystawa pokonkursowa im. R Pomorskiego, Katowice; Wystawa pokonkursowa im. J. Spychalskiego, Poznań; „Bielska Jesień”, Bielsko-Biała;
1982 – Uroki Pszczyny, Pszczyna; Wystawa Okręgu Katowickiego ZPAP, Katowice;
1999 – wystawa poplenerowa Kazimierz 1999, Siemianowice Śląskie;
2000 – wystawa poplenerowa Siemianowice, Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich;
2001 – wystawa poplenerowa Sandomierz, Siemianowice Śląskie; wystawa poplenerowa, Sosnowiec; Wystawa Okręgowa BWA, Katowice;
2002 – Jubileusz 10-lecia galerii „Obok”, Tychy;
2009 – Akcja Sztuki – Kobiety, Tychy.

Wystawy zbiorowe za granicą :
2000–2006 – aukcje sztuki polskiej w Nowym Jorku na rzecz wspierania kultury; a także ekspozycje w Ostrawie i Miszkolcu.

Prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Historii Katowic w Katowicach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskim w Zabrzu, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich, Bibliotece Śląskiej w Katowicach, BWA w Katowicach, Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Urzędu Miejskiego w Tychach, Urzędu Miejskiego w Siemianowicach Śląskich oraz prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą.
http://katarzynanowakzagorska.eu/

Bibliografia:
Wiesław Ochman, Z katalogu wystawy malarstwa w M.O.K. Centrum w Zawierciu,04. 2008
Katarzyna Młynarczyk, Dwutygodnik kulturalny „SYCYNA”, 30.05.99
Edward Szopa, Miesięcznik Społeczno – Kulturalny „Śląsk”, Str. 64-65, Nr 2/2006

 

Kontakt z redkacją .