Kalendarz imprez

Wiadomości

Kontakt24

<

Euroregion Śląski Cieszyński zaprasza na darmowe projekcje

Gdzie:
Czeski-Cieszyn Kawiarnia i Czytelnia Avion/Noiva

Kiedy:
22 kwietnia 2018 (niedziela) g. 13:00

Opis:

JUBILEO: EUROREGION ŚLĄSK CIESZYŃSKI ZAPRASZA NA DARMOWE PROJEKCJE

22 kwietnia 1998 roku nastąpiło oficjalne podpisanie umowy o polsko-czeskiej współpracy regionalnej, która powołała do życia Euroregion Śląsk Cieszyński. Dokładnie w 20. rocznicę od tego wydarzenia odbędzie się jubileuszowa konferencja oraz towarzyszący jej pokaz filmów. W programie pokazu znalazły się dwa tytuły, wybrane ze względu ich transgraniczny wydźwięk.

Pierwszy („Europa Środkowa idzie na wolność”) przedstawia m.in. kulisy Przeglądu Niezależnej Kultury Czechosłowackiej, który miał miejsce w listopadzie 1989 roku we Wrocławiu, przemówienie Vaclava Havla w polskim Sejmie w styczniu 1990 oraz proces tworzenia się Grupy Wyszehradzkiej. Reżyserem filmu jest Mirosław Jasiński – współtwórca Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim, inicjator podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, późniejszy dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, autor filmów dokumentalnych: „Gry leśne, uliczne i piwniczne” oraz „Czechy po pięciu latach”.

Film "OLGA" (reż.. Miroslav Janek) przypomina wyjątkową kobietę, która od początku stała u boku prezydenta Václava Havla. Film zawiera całe mnóstwo niepublikowanych dotąd dokumentów, fragmentów filmowych i zdjęć. Olga pojawia się tu jako ostra komentatorka społeczna, zasadnicza dysydentka i gościnna gospodyni, jako kobieta rzeczowa, nie znosząca jakiejkolwiek przesady, kochająca subtelny humor i mówiąca zawsze to, co myśli. Jej przyjaciele potwierdzają, że nawet w roli pierwszej damy nie zmieniła swojego podejścia i ciągle twardo stąpała po ziemi.

Darmowy pokaz filmów „Europa Środkowa idzie na wolność” oraz „Olga” odbędzie się 22 kwietnia (niedziela) o godz. 13:00 w Kawiarni i Czytelni Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie.

Wstęp na projekcje jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Projekcja filmowa jest częścią projektu "JUBILEO - Podsumowanie i promocja dorobku współpracy transgranicznej w Euroregion Śląsk Cieszyński" dofinansowanego w ramach Funduszu Mikroprojektów Interreg V-A CZ-PL.

Aktualne informacje na temat projekcji znajdują się tutaj: https://goo.gl/XDJduX


Zwiastuny filmów:

„Europa Środkowa idzie na wolność”:
https://www.youtube.com/watch?v=X-ExuqwsaIw

„Olga”:
https://www.youtube.com/watch?v=yaryGp1FhXU


Zdjęcia/kadr z filmu "Olga" oraz plakat filmu „Europa Środkowa idzie na wolność”

Kontakt z redkacją .