Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

XXI Przegląd Filmów Czeskich i Słowackich "Kino na Granicy"

data rozpoczęcia:
2019-04-27 00:00:00
data zakończenia:
2019-05-03 00:00:00
miejsce:
adres:
Kino 'Piast', ul. Ratuszowa 1 Teatr im. A. Mickiewicza, Pl. Teatralny 1 Kino 'Central' w Czeskim Cieszynie
XXI Przegląd Filmów Czeskich i Słowackich "Kino na Granicy" XXI Przegląd Filmów Czeskich i Słowackich "Kino na Granicy"
Organizator: Stowarzyszenie 'Kultura na Granicy'
 
Współorganizator: Občanské sdružení "EducationTalentCulture"
Znamy pierwszego bohatera retrospektywy nadchodzącej edycji Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. Gościem cieszyńskiego festiwalu będzie Marek Koterski, którego najnowszy film „7 uczuć” właśnie wszedł do kin.
 
21. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy odbędzie się w dniach 27.04-3.05.2019 r. w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Już dziś wiadomo, że bohaterem polskiej retrospektywy reżyserskiej będzie Marek Koterski, który swoimi filmami, realizowanymi rzadko, zawsze z wielkim nakładem sił i środków, udowadnia, że podziały na twórczość ambitną i komercyjną nie muszą wcale istnieć.
 
Marek Koterski to reżyser kultowy – tak uzasadnia swój wybór Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy -  Stworzył własny język filmu - skupiony na języku, lingwistyce, przesycony poetyką groteski, ale równolegle będący przykładem perfekcyjnego rzemiosła filmowego.
Koterski w swoich słynnych fabułach od "Domu wariatów" poprzez "Dzień świra", aż po "7 uczuć", ale również w nie tak dobrze znanych formach dokumentalnych, stał się klasykiem polskiego kina. Co ważniejsze: klasykiem "żywym", uwielbianym przez kolejne, coraz młodsze pokolenia kinomanów.
 
Na Kinie na Granicy będzie można zobaczyć, oprócz najnowszych „7 uczuć“, piętnaście filmów Marka Koterskiego, a wśród nich: „Dom wariatów“, „Życie wewnętrzne“, „Porno“, „Nic śmiesznego“, „Ajlawju“, „Dzień świra“, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami“, „Baby są jakieś inne“, czy „Lekka tkliwość“.
 
***

Organizatorzy cieszyńskiego festiwalu odrywają kolejne karty najbliższej edycji. Już wiadomo, że oprócz Marka Koterskiego, podczas 21. Kina na Granicy, swoją retrospektywę będzie miał Jan Švankmajer. Wyjątkowy filmowiec, bezkompromisowy surrealista kina, tworzący filmy według własnej autorskiej wizji. W ramach retrospektywy reżyserskiej, pokazane zostaną wszystkie pełnometrażowe filmy Švankmajera oraz wybór krótkich form, kluczowych dla jego twórczości.

Jan Švankmajer to jeden z ulubionych twórców Kina na Granicy. Podszyta psychoanalizą komedia „Przeżyć swoje życie” była filmem otwarcia 13. edycji przeglądu.

- To wyjątkowy filmowiec, bezkompromisowy surrealista kina, tworzący filmy według własnej autorskiej wizji. Animacja jest dla Švankmajera formą magii, dzięki niej ożywia przedmioty, takie jak przyniesiony z lasu kawałek korzenia, który stał się głównym „bohaterem” filmu „Mały Otik”. Z szaleńców czy ekscentryków desperacko poszukujących rozkoszy czyni protagonistów swoich dzieł, aktorów reżyserując niczym marionetki. Inspiracje czerpie także z literatury, przenosząc na ekran m.in. dzieła Lewisa Carrolla i Edgara Allana Poe. Jego filmy są zarazem źródłem inspiracji dla wielu twórców, braci Quay, Tima Burtona, czy Terry’ego Gilliama – wyjaśnia Martin Novosad, czeski dyrektor programowy Kina na Granicy.
W programie zaplanowane są projekcje m.in.: „Něco z Alenky“ , „Lekce Faust“, „Spiklenci slasti“, „Otesánek“, „Śílení“, „Přežít svůj život“,  „Hmyz“, „Zahrada“, „Byt“, „Don Šajn“  czy „Otrantský zámek“.
Oprócz Jana Švankmajera swoją retrospektywę będzie miał Marek Koterski. Kolejne nazwiska i szczegóły programu zostaną ujawnione wkrótce. Sprzedaż karnetów na 21. Kino na Granicy, które odbędzie się w dniach 27.04-3.05.2019 r. w Cieszynie i Czeskim Cieszynie rozpocznie się w styczniu. 


Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbywa się nieprzerwanie od 1999 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. To największy festiwal promujący polsko-czesko-słowacką kulturę filmową. Projekcjom filmowym (retrospektywy, cykle tematyczne, kino gatunkowe oraz nowości) towarzyszy szereg dodatkowych imprez i wydarzeń kulturalnych (spotkania z reżyserami i twórcami filmowymi, prelekcje, dyskusje, promocje książek).  


Więcej na www.kinonagranicy.pl
Zobacz również: