Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

X Rajd Rupiynki

data rozpoczęcia:
22.06.2024 10:00
data zakończenia:
22.06.2024 14:00
miejsce:
adres:
z Placu Rupienka
X Rajd Rupiynki X Rajd Rupiynki

Zaproszenie na X Rajd Rupiynki 

Trasa: Rupienka-Jedla-Sołowy Wyrch-Kikula-Trojaczka-Kosarzyska

Tegoroczny, jubileuszowy X Rajd Rupienki odbędzie się 22 czerwca (sobota). Start o godz.10.00 z Placu Rupienka. Trasa bardzo ciekawa: Rupienka, Jedla, Sołowy Wierch, Kikula-Trojaczka oraz ogromna na niej ławka. Meta Rajdu przy strażnicy OSP Kosarzyska.

Na mecie dzięki życzliwości i dużemu wsparciu strażaków z OSP Kosarzyska na uczestników rajdu będzie czekał ciepły posiłek. Zostaną również przeprowadzone konkursy wiedzy oraz pokaz strażacki.

Gościem honorowym rajdu będzie pan Zbigniew Krężelok "Poleśny", znany i szanowany rzeźbiarz z Koniakowa. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy młodych i trochę starszych piechurów, ale i osoby które chcą spotkać się w miłej i rodzinnej atmosferze.

Przez Kikulę (845 m n.p.m.) przebiega Europejski Dział Wodny, który na przestrzeni wieków wyznaczał przeróżne granice między państwami i krainami historycznymi. Na wierzchołku Kikuli zachował się dawny słupek graniczny z czasów, kiedy to Kikula była trójstykiem granic Polski, Czech i Węgier.

Przez lata określenie „trojak” Słowacy stosowali w odniesieniu do trójstyku oraz tego konkretnego słupka. Dzisiaj nazwę „Trojak” Słowacy stosują także w odniesieniu do wierzchołka. Gigantyczna ławka na Słowacji jest naprawdę duża, o czym świadczą jej wymiary 5,3 metra długości i 3 metry wysokości. Sprawiają one, że nawet dorosły człowiek czuje się przy niej jak dziecko.

Zobacz również: