Wystawa „Ojcowie Niepodległości”

data rozpoczęcia:
2018-08-02 00:00:00
data zakończenia:
2018-08-14 00:00:00
miejsce:
Cieszyn
adres:
Rynek
brak zdjęcia Wystawa „Ojcowie Niepodległości”

Na cieszyńskim Rynku zainstalowana została wystawa „Ojcowie Niepodległości”. Ekspozycja od kilku tygodni prezentowana jest w różnych miastach Polski w ramach „Biało-czerwonego szlaku Moja Niepodległa” z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej z okazji zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawę będzie można oglądać do 14 sierpnia. 

Główna część ekspozycji prezentuje sześć postaci – artystę, dyplomatów, żołnierzy, polityków, działaczy społecznych – którzy, choć różnili się między sobą, potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: odzyskania przez Polskę niepodległości. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński - choć nie we wszystkim byli zgodni, różnili się poglądami politycznymi, stanem społecznym i religią, poprowadzili Polaków ku wolności.

Plansze zawierają również m.in. mapę Polski z lat 1918-1923, która przedstawia proces kształtowania się polskich granic, diagram ukazujący najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki z Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległego kraju.

źródło:
dodał: autor
Logowanie
kontakt z redakcją