Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wieczór Pieśni Żydowskich

data rozpoczęcia:
2018-09-16 17:00:00
data zakończenia:
2018-09-16 00:00:00
miejsce:
Zebrzydowice
adres:
Sala Widowiskowa przy Zamku w Zebrzydowicach
Wieczór Pieśni Żydowskich Wieczór Pieśni Żydowskich

Zapraszamy na kolejny, czwarty już Wieczór Pieśni Żydowskich w niedzielę 16 września na godz. 17.00. do Sali Widowiskowej przy Zamku w Zebrzydowicach, podczas którego zaśpiewa zespół Bat Kol, a całość uświetni Zespół Tańca Żydowskiego i Izraelskiego Klezmer z Cieszyna.

   Koncert zostanie poprzedzony  złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Obozu Pracy dla Żydów w latach okupacji hitlerowskiej. Uroczystość ta rozpocznie się  o godz. 16. 30. w Zebrzydowicach przy ulicy Dworcowej w okolicy stacji PKP , a do udziału w niej zapraszają organizatorzy : Kościół Zielonoświątkowy w Zebrzydowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach.

Zespół Klezmer - powstał w 2007 roku przy COK „Dom Narodowy” w Cieszynie jako efekt warsztatów, które odbywały się co roku w ramach Dni Kultury Żydowskiej. Repertuar zespołu to tańce izraelskie, żydowskie, stylizowane na hasyckie, jemeńskie, orientalne. Zespół występował na wielu prestiżowych festiwalach, przeglądach oraz wydarzeniach związanych z kulturą żydowską w kraju i zagranicą (m. in. Warszawa, Kraków, Kielce, Katowice, Kędzierzyn Koźle, Cieszyn, Ostrawa, Jerozolima). Grupa pragnie się przyczynić do upamiętnienia Żydów żyjących w Polsce i ich bogatego wkładu w polską kulturę i sztukę oraz przybliżyć odbiorcom żydowską kulturę i zwyczaje, obecne na naszych terenach od tysiąca lat. „Klezmer” jest jedną z trzech grup tańca żydowskiego i izraelskiego w Polsce. Oprócz Cieszyna zespoły istnieją w Warszawie i Krakowie. Założycielem i choreografem zespołu jest Dorota Herok.

Zespół Bat Kol - „Bat Kol” (znaczy: Głos z Nieba ), to zespół polsko-czeski założony w 2014 roku. Jego liderem i założycielem jest Jacek Szeliga. Prezentuje klasyczną muzykę żydowską oraz chasydzką. W swoim repertuarze posiada wiele znanych pieśni, takich jak: Hava Nagila (odświętna, radosna pieśń o życiu), Hewenu Shalom Alejchem (pokój niech będzie z wami) itp. Zespół uczestniczył w wielu różnych konferencjach poświęconych kulturze i zwyczajom religijnym narodu Żydowskiego. Myśl przewodnia ich twórczości to, niesienie błogosławieństwa narodowi Izraelskiemu oraz przemawianie do serca Narodu Wybranego, że: „ Wasz Mesjasz zmienił nasze życie”.

 

     

pod patronatem
źródło:
dodał: autor
kontakt z redakcją