Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Wernisaż wystawy: IKONY WIELKANOCNE

data rozpoczęcia:
31.03.2023 18:30
data zakończenia:
31.03.2023 19:30
miejsce:
adres:
Galeria Sztuki na Zdrojowej, ul. Zdrojowa 111
Wernisaż wystawy: IKONY WIELKANOCNE Wernisaż wystawy: IKONY WIELKANOCNE
Ośrodek Promocji Gminy Jaworze oraz Galeria Sztuki na Zdrojowej serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy Jaworzanki Pani Ewy Czader - IKONY WIELKANOCNE, który odbędzie się 31 marca \piątek\ 2023 r. o godzinie 18.30 w Galerii Sztuki na Zdrojowej w Jaworzu.
 
Pani Ewa Czader jest absolwentką bielskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, kierunek artystyczny druk sitowy.
Od ponad 20 lat fascynuje ją sztuka cerkiewna. Jej pierwszą pracą była próba wykonania kopii “Trójcy Świętej” Andrieja Rublowa.
Mieszka w Jaworzu, gdzie wraz z mężem Krzysztofem prowadzi gospodarstwo rolne.
Od ponad 20 lat fascynuje ją sztuka cerkiewna. Tworzy z potrzeby serca, dla siebie i bliskich. Jest osobą nad wyraz skromną. Podkreśla, że jej prace nie są ikonami w ścisłym tego słowa znaczeniu.
 
Pani Ewa w swoich poszukiwaniach twórczych początkowo kierowała się wyłącznie intuicją. Długo nie korzystała z żadnych wzorników, które zawierają ustalone przez Kościół prawosławny schematy kompozycyjne i ikonograficzne. Wspomina, że jej pierwszą pracą była próba wykonania kopii “Trójcy Świętej” Andrieja Rublowa.
 
Maluje temperą lub innymi farbami, jakie akurat ma pod ręką, na desce lipowej lub modrzewiowej. Sama żłobi kowczeg, czyli płytkie wgłębienie, na którym pisze się obraz. Mieszka w Jaworzu, gdzie wraz z mężem Krzysztofem prowadzi gospodarstwo rolne.Mąż Pani Ewy - Krzysztof Czader  maluje, rzeźbi w drewnie oraz jest jednym z bardziej znanych ludzi kultury w Jaworzu. Ich dom jest żywą historią Jaworza.  Państwo Ewa i Krzysztof Czaderowie otrzymali wyróżnienie w dziedzinie ochrony materialnego dziedzictwa kulturowego – za działalność na rzecz lokalnej społeczności oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego powiatu bielskiego.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny .

Zobacz również: