Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Święto Cieszyńskiej Wenecji 2018

data rozpoczęcia:
22.06.2018 00:00
data zakończenia:
23.06.2018 00:00
miejsce:
adres:
Aleja Jana Łyska 3, I piętro (dawny sklep z używaną odzieżą)
Święto Cieszyńskiej Wenecji 2018 Święto Cieszyńskiej Wenecji 2018

ŚWIĘTO CIESZYŃSKIEJ WENECJI 2018

22 czerwca 2018

AKADEMIA OPOWIEŚCI Z CIESZYŃSKIEJ WENECJI reż. Bogusław Słupczyński |18:00| Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Przykopa 20)

W ramach Akademii Opowieści dzieci z O!Świetlicy Krytyki Politycznej przeniosą nas w barwny świat wierszy Jerzego Ficowskiego.

 

23 czerwiec 2018

WARSZTATY PLECIONKARSKIE Z SERFENTĄ |9:00 – 12:00| | Aleja Jana Łyska 3, I piętro (dawny sklep z używaną odzieżą)

Uczestnicy będą wyplatać tacki afrykańskie z wikliny i kolorowych sznurków oraz wianki świętojańskie.

Podczas warsztatów o zwyczajach świętojańskich na Śląsku Cieszyńskim opowie dr hab. Grzegorz Studnicki.

Stowarzyszenie Serfenta istnieje, aby plecionkarstwo żyło. Przemierzamy tysiące kilometrów, aby wiedzieć o nim wszystko. Pracujemy, by zachować dla Was tradycję i mądrość przekazywaną przez pokolenia. Uczymy młodych ludzi rzemiosła, które zanika. Pomagamy mistrzom plecionkarstwa zaistnieć na rynku. Pokazujemy to piękne rzemiosło światu.

Liczba miejsc ograniczona! Na warsztaty obowiązują zapisy: cieszyn@poczta.krytykapolityczna.pl 

 

PLEĆ PLECIUGO WIKLINOWO-PAPIEROWO |Galeria w Bramie na Cieszyńskiej Wenecji (ul. Przykopa 17)

Zajęcia w  dwóch grupach wiekowych:

9:30 – 11:30 Grupa I (dzieci 6-8 lat)

12:00 – 14:00 Grupa II (dzieci 9-12 lat)

Podczas warsztatów dzieci poznają tajniki wyplatania różnych przedmiotów i drobnych elementów użytkowych z papierowej wikliny. Będzie kolorowo, bajkowo. Zobaczymy jak z Niczego zrobić Coś!

Prowadzenie:  Wiesława Kobiela

Na warsztaty obowiązują zapisy: Galeria w Bramie na Cieszyńskiej Wenecji; tel.:507104751; e-mail: galeriawbramie@gmail.com  

Prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz wieku dziecka i telefonu kontaktowego rodziców.

Wiesława Kobiela -  z zawodu oligofrenopedagog. Od wielu lat prowadzi warsztaty plastyczne dla różnych środowisk, dzieci i seniorów. Przygodę z rękodziełem rozpoczęła wiele lat temu. Robi lampy z tykw, kwiaty z krepiny, wyplata z wikliny papierowej, dekoruję pisanki w różnych technikach (decoupage, wycinanki ażurowe, wydrapywane i inne).

 

CERAMICZNY POEMAT DADAISTYCZNY |9:00| Plac przed wejściem głównym do dawnego Młyna (ul. Przykopa 20)

Podobnie jak w ubiegłym roku, Modelarnia Ceramiczna Kosak i przyjaciele zapraszają do wspólnego tworzenia ceramicznego poematu dadaistycznego. Każdy kto doda kilka własnych słów do poematu, w zamian zabierze ze sobą  świecę z naturalnego pszczelego wosku w porcelanowej oprawie. Poemat zostanie odczytany o godz. 12:00 przed rozpoczęciem pokazu filmu Zmęczenie.

 

TYSIĄCE UKŁUĆ Joanna Wowrzeczka - wystawa |9:00 – 19:00| dawny Młyn (ul. Przykopa 20)

Cykl obrazów, które łączą historię miejsca, głównie Zakładu Dziewiarskiego „Juwenia” z jego współczesnym życiem i widokami na przyszłość. Znalezione w różnych kątach budynku ślady po wcześniejszej w nim działalności stały się pretekstem do przemyśleń o konsekwencjach, odpowiedzialności, pracy i możliwości budowania czegoś osobnego, na miarę współczesności, ale zakorzenionego w tym, co najlepsze w odległej przeszłości.

Joanna Wowrzeczka - malarka i socjolożka. Współzałożycielka Galerii „Szara” w Cieszynie. Zajmuje się badaniem pola sztuki w Polsce oraz problemem zdominowanych, a także wyprowadzaniem studentów z murów uniwersytetu w tzw. siną dal. Szefowa Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie.

 

ZMĘCZENIE Bogdan Kosak – pokaz filmu| 12:00 | Aleja Jana Łyska 3, I piętro (dawny sklep z używaną odzieżą)

Cieszyńska Wenecja i jej najbliższe otoczenie od średniowiecza związane z rzemiosłem i przemysłem, podlegała i podlega nieustannym  przeobrażeniom. Hale, warsztaty, magazyny zmieniają właścicieli i przeznaczenie. Trwa nieustanny proces  w skrajnych przypadkach doprowadzający do zmęczenia i destrukcji. Bogdan Kosak w jednym z takich miejsc  pokaże swój film "Zmęczenie", zrealizowany we Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Czas trwania filmu: ok. 3 min. Obraz będzie wyświetlany przez godzinę.

 

SKRAWKI Magdalena Franczak - wernisaż | 16:00 | Plac przed wejściem głównym do dawnego Młyna (ul. Przykopa 20)

W 2017 roku lubelska artystka Magda Franczak, realizowała w przestrzeni swojego miasta projekt “Zadomowienie”. Przedmiotem jej badań były małe, szklane, często już opuszczone gabloty, rozsiane w przestrzeni miasta. Za czasów swojej świetności pełniły one funkcję wystawienniczą. Artystka adoptowała po kolei opuszczone gabloty zasiedlając je sztuką. Siostrzana gablota, symbolicznie przywieziona z Lublina, przylgnie do ściany dawnego Zakładu Przemysłu Dziewiarskiego „Juwenia”, a praca “Skrawki” swoim kształtem przywoła ducha tego miejsca. Budynek również jest formą organizmu, który zmienia się pod wpływem jego użytkowników. Gablotka w tym przypadku będzie formą wykwitu, obietnicą z przeszłości.

Magdalena Franczak - absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posługuje się różnymi mediami, od malarstwa, przez rysunek, fotografię, do performance. Projektuje kostiumy, scenografie. Jest autorką wystaw indywidualnych oraz grupowych). Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA. Współpracuje z artystami i artystkami z Polski i ze świata. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). http://mfranczak.blogspot.com/

 

KOMÓRKA RACHUBY Joanna Wowrzeczka, Michał Klasik – performance muzyczny | 19:00| Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Przykopa 20)

Odnalezione, a kiedyś porzucone fragmenty komunikatów skierowanych do pracowników „Juwenii”, zostaną poddane artystycznej interpretacji. Artyści, sami stojąc w obliczu sztywniejących ram instytucji, mają potrzebę nie tylko ożywienia zapomnianych tekstów regulujących życie zakładu, ale też wywołania ich czarnych stron, cieni, absurdów, będących tak wtedy jak i dzisiaj czymś poważnym, a równocześnie głupim.

Joanna Wowrzeczka, Michał Klasik – artyści sztuk wizualnych

 

ATLAS DŹWIĘKÓW Ludomir Franczak - spektakl |godz. 20:00| Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Przykopa 20)

„Atlas dźwięków” to spektakl, który jest kolekcją historii połączonych wspólną perspektywą – wrażliwością na doznania słuchowe. Pokazują prywatny świat, przedziwne kolekcje, niemożliwe archiwa. Każda z opowieści toczy się w innym tempie i opowiedziana jest innymi środkami. Podróżujemy w czasie i przestrzeni, wsłuchując się w skorupę ziemską, która przechowuje resztki pozostałe po naszych przodkach.

 

Scenariusz i realizacja – Ludomir Franczak

Głosy – Marian Chadaj, Henryka Jarosławska, Ludomir Franczak

Produkcja dźwiękowa, loopy – Marcin Dymiter

Projekt zrealizowany na zamówienie Festiwalu Szwalnia.dok 2

Premiera – Teatr Szwalnia, Łódź, 4.11.2017

 

Ludomir Franczak – artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Jego prace pokazywane były w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej i festiwalach w Polsce i na świecie.  Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Organizatorzy: Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy”, Modelarnia Ceramiczna Kosak, Galeria w Bramie na Cieszyńskiej Wenecji

Działanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Zobacz również: