Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Spotkanie autorskie z Adamem Miklaszem

data rozpoczęcia:
02.12.2022 17:00
miejsce:
adres:
Beskidzki Dom Zielin "Przytulia" ul. Wyzwolenia 69, Brenna
Spotkanie autorskie z Adamem Miklaszem Spotkanie autorskie z Adamem Miklaszem

Gminna Biblioteka Publiczna w Brennej zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Miklaszem i promocję jego najnowszej książki „Řezaný świat: Osobisty przewodnik po Śląsku Cieszyńskim”.

Spotkanie odbędzie się w piątek 2 grudnia 2022 roku o godz. 17.00 

w Beskidzkim Domu Zielin „Przytulia”. Wstęp jest wolny.

 

Adam Miklasz - (ur. 14 stycznia 1981 roku w Krakowie), prozaik, dziennikarz, scenarzysta.

Autor powieści „Polska szkoła boksu”, „Ostatni mecz”, „Wszyscy jesteśmy foliarzami!”, „Řezaný świat”, współautor antologii „Bękarty Wołgi”.

Współautor scenariuszy do widowisk teatralnych, realizowanych przez Teatr Łaźnia Nowa oraz stowarzyszenie De-Novo. Publikował między innymi, w „Nowej Europie Wschodniej”, „Akcencie”, „Tekstualiach”, czasopiśmie „Ha!Art”, na portalu „Ciekawostki historyczne”.

Miłośnik kultury środkowej Europy i Bałkanów, jugosłowiańskiej muzyki lat osiemdziesiątych i piłki nożnej. Pochodzi z Nowej Huty, mieszka w Cieszynie. 

 

Fragment wywiadu z Adamem Miklaszem (źródło: https://www.ox.pl)

 

O czym jest "Řezaný świat"? Dlaczego warto po nią sięgnąć? Czy komuś szczególnie chciałbyś ją polecić?

 

Jak wspomniałem, książka jest zbiorem opowiadań, esejów i quasi-reportaży, które mniej lub bardziej bezpośrednio opowiadają o fenomenie Śląska Cieszyńskiego. Ale nie tylko. Starałem się, aby ta opowieść dotyczyła też zjawisk bardziej globalnych, natomiast obserwowanych z perspektywy właśnie naszego regionu.

Książkę polecam wszystkim - jest napisana dostępnym, ale (mam nadzieję!) ciekawym językiem. Pisałem ją w dużej mierze z myślą o ludziach z zewnątrz.                    O tych, którzy przyjeżdżają tu z innych regionów i nawet mimo sporej wiedzy ogólnej, o tym naszym mikroświecie nie wiedzą kompletnie nic. I poświęciłem tej niewiedzy spory kawałek książki, więc nie będę więcej zdradzał. Myślę, że książka będzie też ciekawa dla miejscowych, bo przecież fajnie przeczytać, co o małej ojczyźnie wypisuje werbus, prawda?

 

Link do całości wywiadu:

https://wiadomosci.ox.pl/adam-miklasz-i-jego-najnowsza-ksiazka-wywiad,78149

Zobacz również: