Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

ŚLADAMI RODZINY PROCHASKÓW, TWÓRCÓW CIESZYŃSKIEJ TRADYCJI DRUKARSKIEJ - SPACER PO CIESZYNIE I CZESKIM CIESZYNIE

data rozpoczęcia:
14.05.2022 09:30
data zakończenia:
14.05.2022 11:30
miejsce:
adres:
zbiórka przy wejściu do Książnicy Cieszyńskiej
ŚLADAMI RODZINY PROCHASKÓW, TWÓRCÓW CIESZYŃSKIEJ TRADYCJI DRUKARSKIEJ - SPACER PO CIESZYNIE I CZESKIM CIESZYNIE ŚLADAMI RODZINY PROCHASKÓW, TWÓRCÓW CIESZYŃSKIEJ TRADYCJI DRUKARSKIEJ - SPACER PO CIESZYNIE I CZESKIM CIESZYNIE

Początek spaceru: 14.05.2022 r., godz. 9:30 (zbiórka przy wejściu do Książnicy Cieszyńskiej).
Czas trwania: ok. 2 godz.
Wstęp wolny. Organizatorzy serdecznie zapraszają!

 

W 1806 r. została założona pierwsza w Cieszynie oficyna drukarska, która do lat 30. XX w. pozostawała nieprzerwanie w rękach rodziny Prochasków: początkowo nestora rodu Tomasza, a następnie jego potomków – czterech (!) Karolów z kolejnych generacji rodziny. Niewielki początkowo zakład rozwinął się w tym czasie w jedno z największych przedsiębiorstw poligraficznych monarchii austro-węgierskiej, rozsławiając Cieszyn jako ważny ośrodek „czarnej sztuki”.

Wszystkich zainteresowanych dziejami tego niezwykłego przedsiębiorstwa organizatorzy zapraszają do udziału w spacerze tematycznym, jaki zorganizowany zostanie w sobotę, 14 maja 2022 r., a poprowadzą go Jana Galášová (Městská knihovna Český Těšín) i Małgorzata Szelong (Książnica Cieszyńska). Spacer stanowić będzie okazję do zaprezentowania spektakularnego dorobku firmy Prochasków oraz nietuzinkowych postaci jej kolejnych właścicieli. Spacer rozpocznie się przy ul. Stromej, w miejscu, gdzie oficyna działała w początkowym okresie swego istnienia. W zlokalizowanej po sąsiedzku Książnicy Cieszyńskiej będzie można obejrzeć pochodzące z jej zbiorów najciekawsze druki wytłoczone w zakładzie. Atrakcję specjalną stanowić będzie zwiedzanie wnętrza okazałej siedziby drukarni Prochasków przy ul. Głównej w Czeskim Cieszynie, oddanej do użytku w 1888 r. i od tego czasu nieprzerwanie związanej z przemysłem drukarskim.

Zobacz również: