Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

"Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918"

data rozpoczęcia:
2019-04-27 10:00:00
data zakończenia:
2019-05-26 14:00:00
miejsce:
adres:
Galeria Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego, ul. T. Regera 6
"Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918" "Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918"

Szanowni Państwo! W Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego do 26 maja 2019 prezentowana jest wystawa „Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918”. Wystawa ta włączyła się w ubiegłoroczne obchody stulecia Niepodległości Polski. Dziś wracamy do niej z kilku powodów, z których najważniejszym było zainteresowanie, jakie wówczas wzbudziła, oraz chęć zaprezentowania jej tym odbiorcom, którzy tłumnie odwiedzają Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Noc Muzeów. Temat ten zawsze warty jest przypomnienia i zaprezentowania go jeszcze szerszym grupom zwiedzających. Wystawa prezentuje najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce na Śląsku Cieszyńskim jesienią 1918 roku – powstanie i początki działalności Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego posiada w swoich zbiorach kilkanaście fotografii obrazujących ten przełomowy okres. Większość z nich to szklane płyty, których jakość pozwoliła na powiększenia, a te są głównym środkiem przekazu – głównym walorem wystawy. Poza fotografiami na wystawie można zaznajomić się z tekstami najważniejszych rezolucji RNKC, treścią przyrzeczenia wierności złożonego RNKC przez wójtów powiatu cieszyńskiego, fragmentami doniesień prasowych z epoki czy relacją porucznika Klemensa Matusiaka z bezkrwawego przewrotu wojskowego w nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku. Można też przestudiować w całości protokół umowy z 5 listopada 1918 r., która wyznaczała tymczasową granicę pierwotnego podziału dawnego księstwa, w wersji polsko- i czeskojęzycznej!

Wystawę w klimacie epoki dopowiadają jak zawsze pełne uroku fotografie Cieszyna z 2. dekady XX w. Zapraszamy (ponownie)!

Zobacz również: