Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Kolory emocji Małgorzaty Lazarek

data rozpoczęcia:
13.05.2023 10:51
miejsce:
adres:
Muzeum Magicznego Realizmu, ul. Ochorowicza 6
Kolory emocji Małgorzaty Lazarek Kolory emocji Małgorzaty Lazarek

Marek Wojciech Chmurzynski Dyrektor Muzeum Karykatury W Warszawie stwierdził, że „Malgorzata Lazarek jest odkryciem na prawdziwie wielką skalę. Wdzięk lekkość formy, poetyckość symboliki oraz syntetyczny zmysł ilustracyjny pozwala zaliczyć ją do grona najwybitniejszych twórców nowej generacji artystów". Również Szymon Bojko           – polski historyk i krytyk sztuki, pedagog i wykładowca uniwersytecki, popularyzator polskiego malarstwa współczesnego wystawia artystce bardzo pozytywną ocenę:

- Z dużą satysfakcją pragnę skomentować świat wizualny obrazkowo -narracyjny   Małgorzaty Lazarek. Przez blisko 20 lat wykładałem w Stanach Zjednoczonych dlatego umknęło mi pokolenie Małgorzaty....Opisywanie świata jest naturalną potrzebą jej sztuki, to lekkość, zabawa z powierzchnią. Małgorzata na tej powierzchni zostawia swoje ślady odbicia i kolor, kolor soczysty....

Maciej Szczawiński, dziennikarz Polskiego Radia w Katowicach, który zajmuje się sztuką w twórczości M.Lazarek zauważa jeszcze coś:

- Z czysto formalnych i warsztatowych atutów podkreślić należy jako rzadko spotykany, a przecież bezcenny w sztuce zmysł syntezy. Małgorzata Lazarek jest dzisiaj jedną z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych artystek swojego pokolenia. Potrafiła bezbłędnie wyczuć to, co w interesującej ją tradycji najbardziej charakterystyczne ,wartościowe i wzbogacające jej własny sposób przyglądania się sobie i światu.

Jolanta Szczepańska -Andrzejewska z Art Galle wskazuje na bardzo istotny element twórczości M.Lazarek, który pozwala każdemu swobodnie i we własny sposób interpretować jej prace:

- Jedną z najcenniejszych wartości sztuki jest jej moc przenoszenia w mentalny inny wymiar. Wielopłaszczyznowość jej prac objawia się nie tylko w samej formie przenikających się warstw rysunku           i malarstwa, ale również w bogatej treści pozbawionej ustanowionych symboli, co umożliwia każdemu z nas interpretację opartą na indywidualnym doświadczeniu.

Dlatego warto wybrać się do Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle, by skonfrontować opinie specjalistów z naszymi własnymi wrażeniami i odczuciami, które przyniesie obcowanie z twórczością Małgorzaty Lazarek. Zapraszamy.

Zobacz również: