Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

goścINNY Cieszyn: Współczesne i historyczne migracje na terytorium obecnej Brazylii

data rozpoczęcia:
03.02.2023 18:00
miejsce:
adres:
Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Przykopa 20
goścINNY Cieszyn: Współczesne i historyczne migracje na terytorium obecnej Brazylii goścINNY Cieszyn: Współczesne i historyczne migracje na terytorium obecnej Brazylii

Przemieszczamy się, zmieniamy miejsce, szukamy lepszego. Migracje są częścią naszej rzeczywistości od zawsze. Nie inaczej jest i było w regionie kontynentu południowo-amerykańskiego, który dziś znamy jako Brazylia. Porozmawiamy, w szerokim zakresie, o specyfice migracji w brazylijskiej perspektywie, w kontekście ludności rdzennej, kolonizacji, budowy narodowej tożsamości, współczesnej polityki i ekonomii.

Zapraszamy serdecznie na spotkanie, które odbędzie się w Świetlicy w piątek (3 lutego) o godz. 18:00!
 
Wydarzenie będzie również transmitowane online.
 
Anna Kurowicka - absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Antropologii (2004). Doktor antropologii na Uniwersytecie Barcelońskim (2017). Aktualnie członkini grupy badawczej NEPE (Nucleos of Studies and Researches in Ethnicity) na Uniwersytecie w Recife, Pernambuco, Brasil. Współpracuje z ANAI (National Associacion for Indigenist Action). Mieszka i pracuje w Brazylii od ponad 10 lat, prowadząc tam badania na tematy etniczności i współczesnych ruchów etnopolitycznych.
 
Ewa Rossal - antropolożka kultury i etnografka, kuratorka, kustosza muzealna, bibliotekarka i archiwistka. Studiowała etnologię i kulturoznawstwo (Uniwersytet Wrocławski), zarządzanie kulturą (Uniwersytet Jagielloński) oraz Studi interculturali (Università degli Studi di Firenze). Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ i Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Badawczo zajmuje się kwestiami eksperymentalnej współpracy antropologii ze sztuką społecznie zaangażowaną i użyteczną (useful art), metodologią badań etnograficznych (experimental collaboration, collaborative ethnography, „badania w działaniu”) oraz użytecznością antropologii poza środowiskiem akademickim m.in. na przykładzie Brazylii, Argentyny i Urugwaju.
 
 

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Projekt objęty honorowym patronatem Burmistrzyni Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz

Zobacz również: