Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czas sercem malowany - wystawa malarstwa Stefanii Bojdy

data rozpoczęcia:
2019-05-14 00:00:00
data zakończenia:
2019-05-31 00:00:00
miejsce:
adres:
Dom Narodowy, Rynek 12
Czas sercem malowany - wystawa malarstwa Stefanii Bojdy Czas sercem malowany - wystawa malarstwa Stefanii Bojdy
Organizator: Cieszyński Ośrodek Kultury
Telefon: 33 851-07-11 Fax: 33 851-07-11  
 
Cieszyński Ośrodek Kultury  i Miejska Galeria Sztuki 12 zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa Stefanii Bojdy „Czas sercem malowany”.
Wernisaż odbędzie się we wtorek 14 maja o godzinie 17.00 w Galerii 12 na parterze Domu Narodowego.


Stefania Bojda
Urodziła się w 1938 r. mieszka, pracuje i tworzy w Cieszynie. Studia artystyczne ukończyła studia artystyczne na UŚ w Katowicach – filia w Cieszynie. Uprawia malarstwo sztalugowe na jedwabiu oraz pastel. Od lat zajmuje się ilustracją książkową. Najważniejszą tematyką jej twórczości jest malarstwo symboliczne w którym dominuje kobieta, przyroda i kwiaty. Łącząc te elementy wplata w kompozycję obrazu symbole czasu i przemijania.

W malarstwie tym przewijają się postaci młode ze starymi, wplecione tarcze zegarów, żywiołów: ziemi, wody, ognia, pór roku. Prace te pobudzają odbiorcę do refleksji nad upływającym życiem i ciągle odradzającą się przyrodą. Obrazy emanują ciepłą gamą kolorystyczną i pozytywną energią. Autorka wydała tomiki malarstwa wzbogacone wierszami naszych rodzimych poetów: „Tobie dedykuję”, „Na strunach życia”, „Barwy i słowa”, „Kwiaty dla Ciebie”, „Serce przyrody”, „Zatrzymać marzenia”, „Piórkiem i pędzlem przez poezję Kazimierza J. Węgrzyna”.

Od wielu lat swoje malarstwo wykorzystuje do różnych akcji charytatywnych. Jest współautorką (z bratem Józefem Golcem) 4-tomowego słownika biograficznego Ziemi Cieszyńskiej oraz „Bibliografii Józefa Golca”.Z nagród ceni sobie Laur Srebrnej Cieszynianki (1998 r.) oraz Nagrodę Powiatu Cieszyńskiego w Dziedzinie Kultury (2005 r.).
Zobacz również: