Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Beata Bojda – ETNO - wystawa

data rozpoczęcia:
2019-06-28 00:00:00
data zakończenia:
2019-08-25 00:00:00
miejsce:
adres:
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
Beata Bojda – ETNO - wystawa Beata Bojda – ETNO - wystawa

Na wystawie zaprezentowany zostanie cykl 27 fotografii – portretów, a także same wieńce i niezwykła instalacja z papierowych kwiatów.

Inspiracją do stworzenia cyklu portretów w autorskim projekcie ETNO, były dla Beaty Bojdy tzw. „pająki” wykonywane z papierowych kwiatów.
Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na wsiach podkarpackich, małopolskich i opoczyńskich. Papierowych kwiatów używano kiedyś do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz do ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny.
Część kwiatowych koron i wieniec ślubny, które były wykorzystane w projekcie, powstało w skansenie w Niebowie. Wszystkie zaprojektowane przez Beatę Bojdę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Całość to kolaż różnych światów, tak charakterystyczny dla stylu etno. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych makijaży, tkanin i kostiumów zaprojektowanych przez artystkę oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata.

Beata Bojda – stylistka ubioru i makijażu, projektantka mody. Absolwentka wzornictwa w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jej prace w dziedzinie makijażu drukują magazyny, takie jak „Make Up Trendy”, który umieścił jedno ze zdjęć projektu ETNO na swojej okładce we wrześniu 2015 roku, czy „LNE” który przyznał jej w 2016 roku tytuł Beauty Industry Icon. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu (2016 i 2018). Pracowała jako charakteryzator i kostiumograf przy wielu produkcjach filmowych, m.in. w „Kochaj i tańcz” (2009), „Tancerze” (2009-2010) czy „Agape” (2011) z Andrzejem Chyrą i Anną Cieślak. Współpracuje także z teatrem i artystami. Zaprojektowała kostiumy do spektaklu swojej córki Zuzanny „Cudowna”, który miał premierę w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku w 2016 roku oraz krepinowe korony do „Ciało Bambina” w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (premiera w 2018 roku). Projektuje kostiumy sceniczne, w tym korony z krepinowych kwiatów dla Edyty Golec, Kayah oraz włoskiej piosenkarki Dolche.
Projekt ETNO przyniósł artystce ogromną popularność, napisały o nim m.in. „Newsweek” i „Viva”. Prezentowany był w londyńskiej The Brick Lane Gallery, w Paryżu w ramach Cool Concept oraz w krakowskiej galerii fotografii Trzecie Oko.

Zobacz również: