Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

4 intersujące wydarzenia w 2 dni Wendelinaria 2020

data rozpoczęcia:
2020-12-04 10:00:00
data zakończenia:
2020-12-05 20:00:00
miejsce:
adres:
Rudzica, online
4 intersujące wydarzenia w 2 dni Wendelinaria 2020 4 intersujące wydarzenia w 2 dni Wendelinaria 2020

Piąta już edycja rudzickich "Wendelinarii" tym razem odbędzie się online. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: "Fizyczny dystans, społeczna bliskość? Przestrzeń: znaczenia, funkcje i przeobrażenia". Tradycyjnej konferencji naukowej towarzyszyć w tym roku będą warsztaty, spotkanie filmowe i wirtualny spacer historyczny po Rudzicy.
 
Seminarium naukowe

4 grudnia 2020 (piątek) godz. 10:00 - 17:00

Hasło tegorocznej edycji seminarium naukowego brzmi "Fizyczny dystans, społeczna bliskość? Przestrzeń: znaczenia, funkcje i przeobrażenia".

Pandemia COVID-19 sprawiła, że obecnie zdecydowana większość z nas osobiście zaznaje skomplikowanych relacji pomiędzy fizyczną przestrzenią a społecznym funkcjonowaniem. Relacje towarzyskie, praca, edukacja, życie religijne – większość kluczowych dla życia ludzkiego wymiarów zostało przetransferowanych w sferę wirtualną.

Do świata online przeniosły się także konferencje i seminaria naukowe – również rudzickie „Wendelinaria”. Referaty wygłosi 11 uczestników reprezentujących różne ośrodki akademickie. Wykłady Mistrzowskie wygłoszą goście specjalni spotkania: prof. Jacek Hołówka (Uniwersytet Warszawski), dr hab. prof. UŚ Krzysztof Łęcki i dr hab. prof. UŚ Marek Rembierz.

Więcej informacji >> https://bit.ly/seminarium_Wendelinaria

Wirtualny spacer po Rudzicy

4 grudnia 2020 (piątek) godz. 18:00

Jak wyglądało życie codzienne w dawnej Riegersdorff, czyli dzisiejszej Rudzicy, położonej na historycznym Śląsku Cieszyńskim? Jaka historia kryje się za rudzickim pomnikiem w centrum wsi? Dokąd miały prowadzić tajemnicze korytarze podziemne, których nikt nie widział, a wszyscy o nich słyszeli?

Na spacer po historycznej i współczesnej Rudzicy zaprasza Towarzystwo Miłośników Rudzicy. Naszym przewodnikiem będzie Piotr Kropka, historyk, autor znakomitej monografii: "Rudzica. Dzieje wioski i parafii od założenia do czasów współczesnych".

Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku.

Więcej informacji >> https://bit.ly/SpacerPoRudzicy

Warsztaty dla rodzin z dziećmi "Sekrety filmowe"

5 grudnia 2020 (sobota) godz. 10:00 –12:00

Serdecznie zapraszamy na warsztaty filmowe dla rodzin z dziećmi w wieku 7-10 lat.

Wyruszymy w podróż, podczas której odkryjemy kilka filmowych sekretów. Zastanowimy się nad tym, do czego służą rekwizyty? Porozmawiamy o tym, dlaczego w filmie aktorzy potrzebują charakteryzacji, a także zaprojektujemy kostium filmowy.

Prowadzenie: dr Małgorzata Cekiera

Więcej informacji >> https://bit.ly/sekretyfilmowe

Spotkanie filmowe "O czym marzymy?"

5 grudnia 2020 (sobota) godz. 18:00

W tym roku mija 40. rocznica premiery kultowego filmu Krzysztofa Kieślowskiego: „Gadające głowy”. Stworzony przez wybitnego reżysera dokument w poruszający sposób przedstawia zróżnicowany portret żyjących w epoce PRL-u Polaków.

W czasie spotkania zastanowimy się, w jakiej mierze odpowiedzi na zadawane przez Kieślowskiego pytania - "Kim jesteś?" i "Czego byś chciał/chciała?" były uzależnione od realiów epoki, a na ile możemy je traktować jako uniwersalne?

Jak wyglądałyby „Gadające głowy” w roku 2020? W jaki sposób powtarzające się w wypowiedziach bohaterów filmu Kieślowskiego pojęcia, takie jak np. wolność, mogą być rozumiane w nowych warunkach? Czy pandemia zrewidowała nasze marzenia? Chcemy również zastanowić się nad tym, w jaki sposób wynikające z pandemii: izolacja, odcięcie nas od bliskich i stale towarzyszący niepokój wpływają na nasze relacje społeczne.

Spotkanie z zaproszonym gościem poprowadzi dr Małgorzata Cekiera

Więcej informacji >>  https://bit.ly/gadające_głowy


Organizatorem wszystkich wydarzeń jest Towarzystwo Miłośników Rudzicy, przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne.


Zobacz również: