Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

22. Bieg Po Nowe Życie

data rozpoczęcia:
13.05.2023 15:00
data zakończenia:
13.05.2023 17:00
miejsce:
adres:
Rynek
22. Bieg Po Nowe Życie 22. Bieg Po Nowe Życie

13 maja o 15:00 w Wiśle coraz liczniejsza drużyna Biegu po Nowe Życie spotka się w marszu promującym polską transplantologię. Po raz 22.

Promować, edukować, przekonywać – to najważniejsze słowa, które od 13 lat towarzyszą Biegowi po Nowe Życie, wydarzeniu, w czasie którego osoby po transplantacjach, znane osoby ze świata teatru, filmu, sportu i muzyki oraz lekarze różnych specjalności związanych z przeszczepieniami, a także koordynatorzy transplantacyjni maszerują z kijami do nordic walking, by o transplantologii cały czas było głośno.

Bieg otworzy Przemysław Saleta. Tradycyjnie wystartuje w pierwszej sztafecie na wiślańskim rynku. 

Promować, edukować, przekonywać, mówić o transplantacjach, zwracać uwagę na problem, nawet jeśli nasza świadomość jest coraz większa. Chcemy, aby Bieg po Nowe Życie nie przestawał nieść ważnego przekazu o drugim życiu, które każdy z nas może podarować bliskiemu lub bezimiennej osobie – mówi  Arkadiusz Pilarz – dyrektor Biegu po Nowe Życie. Rok temu postanowiliśmy, że wydarzenie rozpocznie się o 15:00, czyli później niż zwykle. Ta formuła bardzo się sprawdziła, wielu ludzi ustawiło się wzdłuż trasy, by dopingować uczestników wydarzenia.  Mam nadzieję, że 13 maja oglądających i kibicujących będzie jeszcze więcej  - dodaje  Pilarz. 

W tym roku do tradycyjnie trzyosobowych sztafet dołączą kolejni uczestnicy - uczniowie ze szkół województwa śląskiego. - W kolejnych miesiącach szkoły, które się przyłączyły do wydarzenia i zostały ambasadorami polskiej transplantologii, odwiedzą osoby po transplantacjach, opowiedzą o tym, co przeszły, jak teraz żyją, powiedzą więcej o przeszczepieniach i dawstwie narządów – dodaje Arkadiusz Pilarz. T W 22. Biegu po Nowe Życie wystartują także dwie sztafety ze Słowenii. Znajdą się w nich osoby po przeszczepieniu, przedstawiciele organizacji pacjenckich i Slovenija Transplant. Pobyt Słoweńców w Polsce to część współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Mamy w sobie niejedno życie”, który ma z jednej strony zebrać w formie książki dobrych praktyk najlepsze doświadczenia w zakresie promocji transplantacji i dawstwa narządów, z drugiej wyszkolić kadrę ambasadorów – edukatorów w obu krajach złożoną z osób po przeszczepieniu. 

Zobacz również: