Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

XXVII Międzynarodowy Festiwal Teatralny 'Bez Granic'

data rozpoczęcia:
04.10.2017 00:00
data zakończenia:
08.10.2017 00:00
miejsce:
adres:
Cieszyn, Czeski Cieszyn
XXVII Międzynarodowy Festiwal Teatralny XXVII Międzynarodowy Festiwal Teatralny 'Bez Granic'

03.10.2017, godz. 17:30
Teatr im. Adama Mickiewicza, Cieszyn
Historie Agnieszki Osieckiej
Wiktoria Węgrzyn z zespołem ▪ Kraków, PL

Teksty poetki piosenki Agnieszki Osieckiej (1936–1997) żyją nie tylko w nagraniach wielkich polskich przebojów sprzed lat. Twórczość Osieckiej inspiruje nieustannie. Także artystów z najmłodszego pokolenia. Tak stało się w przypadku Wiktorii Węgrzyn, która wraz z aranżerem Dawidem Rudnickim przygotowała niezwykłą muzyczno-teatralną opowieść o Osieckiej: kobiecie niezwykłej, trudnej i pięknej zarazem. Talent i temperament sceniczny Wiktorii Węgrzyn sprawiają, że te krótkie muzyczne historie układają się w fascynujący portret poetki.

Wiktoria Węgrzyn – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Debiutowała już na drugim roku studiów w Gliwickim Teatrze Muzycznym w spektaklu „Wakacje Don Juana” w reż. Anny Polony. W 2014 została laureatką Nagrody Ministra Kultury za rolę w spektaklu dyplomowym „Dyplom z Kosmosu” w reżyserii Ewy Kaim na 32 Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W tym samym roku zdobyła Grand Prix i Nagrodę Publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu im. Pamięci Andrzeja Zauchy w Bydgoszczy. Związana także z Teatrem Ludowym w Krakowie. Ostatnio zagrała znakomitą rolę Dulcynei w „Człowieku z La Manczy” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Prowadzi działalność koncertową, realizując własne projekty muzyczne.
Dawid Sulej Rudnicki – kompozytor, aranżer i pianista. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Pedagog Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Twórca muzyki do wielu spektakli teatralnych. Laureat konkursów, m.in.: Transatlantyk Poznań International Film and Music Festival, Legnica Cantat, Komeda Jazz Festival, Jazz Improvizacjia (Wilno).
Prowadzi działalność koncertową, porusza się w szerokim spektrum stylistycznym.

03.10.2017, godz. 19:00
Těšínské divadlo, Český Těšín
Istvan Örkeny - Kočičí hra
Klicperovo divadlo ▪ Hradec Kralové, CZ

Głośna tragikomedia węgierskiego dramatopisarza Istvana Örkeny ze sławnymi aktorkami: Pavlą Tomicovą i Zorą Valchařovą-Poulovą w rolach głównych.

Erżi Orbanowa i Giza są siostrami w wieku szęśćdziesięciu kilku lat. Orbanowa mieszka w komunistycznym Budapeszcie, Giza przed laty wyjechała do syna do Niemiec; siostry często kontaktują się telefonicznie i listownie... Sztuka była przebojem repertuarowym w wielu krajach na początku lat 70. W Pradze głośna była inscenizacja Národního Divadla (1974, w rolach głównych Dana Medřicka i Vlasta Fabiánova), rok wcześniej w Warszawie jako Erżi zachwycała Irena Eichlerówna, której partnerowała Karolina Lubieńska (1973, reż. Jan Machulski, Teatr Narodowy, scena Teatru Małego).
W hradeckim przedstawieniu uwagę publiczności przyciąga kreacja Pavli Tomicovej, znana szerokim kręgom czeskiej publiczności z ról w serialach telewizyjnych, ceniona jako aktorka teatralna (m.in. laureatka nagrody Thalia za rolę Iriny w „Mewie” w reż. Vladimira Moravka, nagrodzonej w 2002 na naszym festiwalu; grała również w spektaklu „Jedlíci čokolády”, które zdobyło Złamany Szlaban w 2011).
Reżyserka Tereza Karpianus sięga po ten tekst po latach, by zaproponować teatr aktorski, skupiony na relacji sceny z widownią, a przede wszystkim po to, by opowiedzieć o starzeniu się, miłości, woli życia, siostrzanej bliskości i o niezłomnym optymizmie. Cieszyńscy widzowie z pewnością będą mogli powtórzyć to, co recenzent warszawskiej premiery Roman Szydłowski napisał przed laty: „Bawiłem się znakomicie. Śmiałem się głośno i serdecznie”.

Obsada:
Erži Orbánová – Pavla Tomicová / Jitka Smutná
Gizela, jej siostra – Zora Valchařová-Poulová
Ilona, córka Erži – Natálie Řehořová
Jóži, mąż Ilony – Jakub Tvrdík
Pavla Krausová – Martina Nováková
Myška, sąsiadka – Petra Výtvarová Krausová
Viktor Molnár, śpiewak – Jan Bílek
Adelaida, jego matka – Marie Kleplová
Číšník – Petr Matyáš Cibulka

04.10.2017, godz. 17:00
Avion, Český Těšín
Popołudnie mistrza
Jan Nowicki, PL

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Jego życiorys artystyczny obejmuje pamiętne role w przedstawieniach Starego Teatru w najświetniejszych latach tej sceny, i wiele ról filmowych.

04.10.2017, godz. 19:00
Teatr im. Adama Mickiewicza, Cieszyn
Do dnia
PWST ▪ Kraków, PL

Spektakl dyplomowy studentów IV roku specjalności wokalno-aktorskiej Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST.

Występują: Dominika Guzek, Agnieszka Kościelniak, Weronika Kowalska, Jan Marczewski, Łukasz Szczepanowski oraz Dawid Sulej Rudnicki (fortepian, basy).

Wszystkie teksty i muzyka pochodzą z oryginalnych źródeł pieśni ludowej ze zbiorów Oskara Kolberga i ks. Władysława Skierkowskiego (Puszcza Kurpiowska w Pieśni, cz. II, zeszyt drugi, Rocznik Towarzystwa Naukowego Płockiego 3, 1931-1934) oraz ze Śpiewnika Kurpiowskiego pod red. Henryka Gadomskiego.

Rzadko się zdarza, żeby przedstawienie dyplomowe przyćmiło repertuar zawodowych teatrów. A tak się właśnie stało w Krakowie. „Do dna” stało się wydarzeniem, którego sława daleko wykracza poza mury szkoły teatralnej.
Młodzi wykonawcy błyskotliwy początek kariery zawdzięczają nie tylko własnym talentom, ale też znakomitym profesorom i opiekunom. Wspólnym wysiłkiem tego zespołu powstał brawurowy muzyczno-taneczny spektakl głęboko osadzony w pierwotnych źródłach naszej kultury, a jednocześnie zachwycający młodzieńczą energią. Niezapomniane przeżycie teatralne.

05.10.2017, godz. 10:00
Teatr im. Mickiewicza, Cieszyn
Opowieści z niepamięci
Teatr Animacji ▪ Poznań, PL

„Cudowna i pożyteczna” podróż, która każdemu dziecku pozwoli na lepsze poznanie otaczającego go świata i samego siebie.
Prasłowiańska demonologia, wraz z niezwykłymi legendami i zamieszkującymi je magicznymi istotami powoli odchodzi w niepamięć. Twórcy „Opowieści z niepamięci” postanowili uchronić kilka z nich przed zapomnieniem. Na scenę wychodzą aktorzy, by, jak za dawnych czasów, powoli snuć opowieści o potężnych Płanetnikach, szalonych leśnych znachorkach Babach, przebiegłych i niebezpiecznych Jędzach, czy budzącym grozę, tajemniczym Bezkoście. Jednak już na początku legendy pojawia się Kłobuk, cichy, leśny duch, którego obecność zawsze zwiastuje nieszczęście. Od tego momentu wszystko idzie nie tak – wyobrażone stwory ożywają...

Duda Paiva – pochodzący z Brazylii, ale od lat mieszkający w Holandii aktor, choreograf, konstruktor lalek, lider holenderskiego zespołu teatralnego Duda Paiva Company należy do najwybitniejszych światowych lalkarzy. Jego „znakiem firmowym” są bardzo plastyczne, elastyczne formy, z których tworzy niezwykłe stwory podobne do człowieka, poruszane w szczególny sposób, tak jakby zrosły się z animującymi je osobami. Sprawia to oszałamiające wrażenie zarówno na dzieciach, jak i widzach dorosłych.
We współpracy ze znakomitą polską dramatopisarką Maliną Prześlugą (autorką „Smoków”, które pokazywaliśmy na festiwalu w 2015 roku) stworzyli opowieść wywiedzioną z wyobrażeń o prasłowiańskiej demonologii. Powstał spektakl niesamowity w dosłownym tego słowa znaczeniu, czasem budzący grozę, czasem szczery śmiech. Choć „z niepamięci” – nie da się go zapomnieć.

Preferowany wiek widzów: 12 lat

05.10.2017, godz. 17:30
Těšínské divadlo, Český Těšín
Vojtěch Štěpánek, Norbet Rakowski - Ostatni gasi światło
Teatr im. Jana Kochanowskiego ▪ Opole, PL

Kristýna Leichtová, Vojtěch Štěpánek i Jan Hofman z aktorami opolskiego teatru proponują polsko-czeski kolaż obrazów scenicznych o poszukiwaniu szczęścia ponad granicami.

Występują:
Kristýna Leichtová, Vojtěch Štěpánek, Jan Hofman (CZ),
Magdalena Maścianica, Michał Świtała, Bartosz Dziedzic, Karol Kossakowski (PL)

Koncept, reżyseria i opr. muzyczne – Norbert Rakowski (PL)
Tekst dramatu – Vojtěch Štěpánek (CZ)
Kostiumy – Wanda Kowalska (PL)
Współpraca scenograficzna – Maria Jankowska, Wojciech Stefaniak (PL)

Pisany na zamówienie przez czeskiego autora Vojtěcha Štěpánka dramat według autorskiego konceptu Norberta Rakowskiego jest dość niecodzienną próbą teatralnej współpracy polsko-czeskiej. Najczęściej produkcje międzynarodowe ocierają się o teatr ruchu ze względu na większe możliwości realizacyjne i względną łatwość zrozumienia mowy ciała.
Realizatorzy opolskiego przedstawienia postanowili jednak stworzyć spektakl iście dramatyczny, grany przez zawodowych aktorów w języku czeskim, polskim i migowym (z napisami polskimi i czeskimi), nadając mu uniwersalny wymiar poprzez wspólny temat.
Artyści pytają, co naprawdę łączy ludzi. Czy to coś, co nie zdarza się w wypowiadanych słowach, ale poza nimi? To coś, co łączy nas wszystkich na najbardziej podstawowym poziomie, niezależnie od języka czy narodowości? Twórcy spektaklu twierdzą, że wszyscy, niezależnie od płci czy narodowości, zdajemy sobie sprawę, że naszym największym pragnieniem jest poczucie harmonii i zatopienie się wśród małych intymnych chwil, które nie potrzebują tłumacza.

05.10.2017, godz. 19:00
Teatr im. Mickiewicza, Cieszyn
Sláva Daubnerová - Solo lamentoso
Sláva Daubnerová ▪ Bratislava, SK

Sláva Daubnerová to wyjątkowa postać w środkowoeuropejskim życiu teatralnym. Reżyserka, autorka, performerka i aktorka – w swoich projektach solowych zajmuje się często postaciami wybitnych kobiet, które wywarły wpływ na swoje środowisko. W swoim najnowszym przedstawieniu skupia się na historii z pozoru godnej zapomnienia.

U źródeł tego przedstawienia leżą zdarzenia prawdziwe. Pani Eva N. wydała oszczędności na zakup domu w Štúrovie przy ul. Košútovej. Niestety, marzenia o spokojnym życiu spełzły na niczym z powodu hałaśliwego psa sąsiadów. Kiedy ani próby porozumienia się, ani oficjalne interwencje nie przyniosły rezultatu, postanowiła zagłuszyć szczekanie psa muzyką (podobno tak jej ktoś poradził w urzędzie). Była wytrwała. Codziennie, od szóstej do dwudziestej drugiej, odtwarzała ulubioną arię słynnego tenora Placida Domingo, zawsze tę samą, zawsze najgłośniej jak było można – tak, by wszyscy słyszeli, ale bez naruszania prawa. Trwało to czternaście lat, ku oburzeniu mieszkańców Štúrova, z czasem budząc zainteresowanie turystów i mediów. Banalny spór sąsiedzki zmienił się w wojnę samotnej kobiety niemal z całym miastem. Dla Daubnerovej historia „śpiewającego domu” stała się pretekstem do oryginalnego artystycznego opracowania tematu walki jednostki ze społeczeństwem.

06.10.2017, godz. 17:00
Bracki Browar Zamkowy, ul. Dojazdowa 2, Cieszyn
Z okazji 150 rocznicy urodzin Petra Bezruče
Já, já toho věštec od Beskydu lidu
koprodukcja: Bílé divadlo i artRóza z.s ▪ Ostrava, CZ

Plenerowe przedstawienie złożone z wizualnych i poetyckich obrazów, inspirowanych wierszami Petra Bezruča ze zbioru „Pieśni śląskie” oraz muzyką Leoša Janáčka.

Występują:
Honza Číhal, Petr Jičínský, Luděk Jičínský, Jiří Sekáč, Rosťa Holman, Polda Kristin, Valter Kotterba, Adam Holman,
harmonia – Milan Lampart

Bílé Divadlo z Ostrawy, zespół często występujący na europejskich festiwalach teatralnych, już od 35 lat zajmuje się eksperymentami scenicznymi i tzw. parateatralnymi, często realizowanymi w plenerze. Większość ich przedstawień inspiruje wielka literatura.

06.10.2017, godz. 19:00
Těšínské divadlo, Český Těšín
Emil Zegadłowicz - Lampka oliwna
Těšínské divadlo – Scena Polska ▪ Český Těšín, CZ

Twórczość Zegadłowicza Scena Polska przypomina od 2009, kiedy to odbyła się premiera dramatu „Głaz graniczny”. Po raz kolejny Zegadłowicz pojawił się w repertuarze Sceny Polskiej w 2015 – premiera „Powsinóg beskidzkich”

Występują:
Mariusz Osmelak, Maciej Cymorek (gościnnie), Patrycja Sikora, Marcin Kaleta, Tomasz Kłaptocz, Janusz Kaczmarski, Ryszard Pochroń, Mariusz Osmelak, Rafał Walentowicz, Halina Paseková, Lidia Chrzanówna, Barbara Stonawska, (Joanna Gruszka), Joanna Litwin, Bogdan Kokotek, Dariusz Waraksa, Grzegorz Widera, Anna Paprzyca, Małgorzata Pikus

„Lampka oliwna”, tragedia w trzech aktach, była debiutem dramaturgicznym Zegadłowicza. Prapremiera miała miejsce 31 maja 1924 w reżyserii Stanisławy Wysockiej w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. „Lampka oliwna” to dramat o ludzkich namiętnościach, „dramat pierwotnych sił, niepohamowanych żądz, zbrodni”. Osadzona w realiach wsi beskidzkiej tragedia opowiada o kondycji człowieka targanego uczuciami miłości, zniewolenia i pragnienia wolności – za wszelką cenę.

07.10.2017, godz. 17:30
Těšínské divadlo, Český Těšín
Anna Saavedra - Olga (Horrory z Hrádečku)
Divadlo LETÍ ▪ Praha, CZ

Sceny z życia Olgi Havlovej, kobiety, która nie wybierała swego trudnego losu, ale dumnie przyjęła to, co ją spotkało. Była pierwszą damą czeskiej opozycji demokratycznej, później – pierwszą damą państwa czeskiego. Jej osobowość zafascynowała Annę Saavedrę, autorkę uczestniczącą w programie rezydencjalnym Divadla LETÍ (w ramach którego napisała również sztukę „Tajná zpráva z planety matek” graną już czwarty sezon przez brneńskie HaDivadlo).

07.10.2017, godz. 10:00
Teatr im. Mickiewicza, Cieszyn
Adam Ziajski - Nie mów nikomu
Scena Robocza – Centrum Rezydencji Teatralnej ▪ Poznań, PL

Przejmujący spektakl o prawie do głosu, współtworzony przez osoby niesłyszące. Sprytny zabieg reżyserski pozwala „normalsom” przenieść się w nieznany im świat. „Dawno nie spotkało mnie teatralne doświadczenie tak bardzo uwrażliwiające na drugiego człowieka” – wyznała poznańska recenzentka.

Występują:
Jacek Frąckowiak, Zofia Mądra,
Kazimierz Mądry, Natalia Nowak, Piotr Nowak,
Dominika Mroczek-Dąbrowska, Adam Ziajski

Spektakl inspirowany osobistym doświadczeniem twórców, a także reportażem Anny Goc pt. „Głusza", grany jest w języku migowym z polskimi napisami.

08.10.2017, godz. 19:00
Teatr im. Mickiewicza, Cieszyn
Jaromír Nohavica

Popularność Jaromíra Nohavicy w Polsce jest tak wielka, że wśród czeskich artystów mogą z nim konkurować jedynie Karel Gott i Helena Vondráčková.



 

Zobacz również: