Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Wystawa pt: "Przestrzenie wspólne VII"

data rozpoczęcia:
06.04.2018 00:00
data zakończenia:
18.05.2018 00:00
miejsce:
adres:
ARTadres, Skoczów, Rynek 18
Wystawa pt: "Przestrzenie wspólne VII" Wystawa pt: "Przestrzenie wspólne VII"

Zapraszamy na wystawę prac z unikatowego papieru czerpanego pt. "Przestrzenie wspólne VII".

Autorki: Elżbieta Zrobek i Magdalena Szyszkowska.
Wernisaż odbędzie się 6 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00.
Wystawa będzie czynna do 18 maja 2018 r.
Miejsce: ARTadres, Skoczów, Rynek 18

Przestrzenie wspólne VII

Wystawa pt: „Przestrzenie wspólne VII” jest efektem zafascynowania artystek materią pochodzenia organicznego. Wynika ona z bliskości człowieka z przyrodą. Prezentowane prace, to dwa indywidualne spojrzenia i odczuwania świata. W XXI wieku, zdominowanym wszelkiego rodzaju nowymi materiałami i technologiami, artystki sięgają po roślinę, materię nietrwałą, kruchą i oporną w obróbce. Nie jest to przypadkowy wybór. Z technologią tradycyjnej obróbki rośliny w papier, artystki zapoznały się w trakcie studiów podyplomowych, w Pracowni Sztuki Papieru krakowskiej ASP. Zafascynowała je fakturalna struktura papieru powstałego z własnoręcznie, odpowiednio wypreparowanej roślinnej pulpy. Artystki same zbierają rośliny, przetwarzają je w papier, z którego tworzą płaskie lub przestrzenne obiekty. W swej pracy najczęściej wykorzystują włókna trzciny i tataraku, ale też agawę, palmę, łodygi bambusa i liście bananowca. W sztuce nie odzwierciedlają rzeczywistości, ale poszukują nowej formy plastycznej na nurtujące je tematy. W swej twórczości przekraczają dosłowność i fizyczność materii, w której pracują. Nadają jej własny, przestrzenny kształt i wymiar. Kreują indywidualną wizję artystyczną. Niezaprzeczalną, wspólną cechą obiektów powstałych z wypreparowanego papieru jest ich unikatowość. Magdalenę Szyszkowską i Elżbietę Zrobek poza wspólną pasją tworzenia w pociągającej i wymagającej materii organicznej, połączyła przyjaźń, która trwa już prawie dziesięć lat. Obiekty z papieru razem prezentowały w Łodzi, Krakowie, Lublinie, Białej Podlaskiej, Kazimierzu Dolnym, Mikołowie, Żorach, Będzinie i Czeladzi.

Elżbieta Zrobek

Magdalena Szyszkowska urodzona 25.05.1972 roku w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie. Dyplom z rysunku pod kierunkiem prof. Stanisława Góreckiego uzyskała w 1997 roku na Wydziale Artystycznym UMCS. W 2011 roku ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej- Rzepeckiej, aneks do dyplomu- artystyczny papier unikatowy. Pracowała jako nauczyciel plastyki w szkole podstawowej oraz nauczyciel zawodu na kierunku reklama wizualna, w Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie. Od 2007 do 2014 roku pracowała jako asystent w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz w Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, prowadząc zajęcia z rysunku i malarstwa. Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Społeczno- Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie, prowadząc zajęcia z charakteryzacji, wizażu i stylizacji na kierunku Kosmetologia. W swojej pracy artystycznej zajmuje się rysunkiem, malarstwem, fotografią oraz eksperymentalnymi technikami związanymi z unikatowym papierem ręcznie czerpanym, pozyskiwanym z materiału roślinnego. Jest członkiem ZPAP- Oddział Lublin, oraz założycielką i członkiem „ Otwartej Grupy” skupiającej nauczycieli akademickich Instytutu Sztuk Pięknych w Lublinie. Czynnie uczestniczy w życiu artystycznym oraz bierze udział w plenerach i wystawach zarówno zbiorowych jak i indywidualnych. W marcu 2015 roku otwarty został przewód doktorski, na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Elżbieta Zrobek

Urodziła się w 1959 roku w Czeladzi. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Dyplom w zakresie malarstwa sztalugowego uzyskała w pracowni prof. Jagody Adamus i dr Adama Molendy. W 2011 ukończyła studia podyplomowe w zakresie malarstwa w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej oraz unikatowego papieru czerpanego pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej, na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków okręg katowicki. Zrealizowała 30 indywidualnych wystaw malarstwa oraz obiektów z unikatowego papieru czerpanego z materii organicznej. Uczestniczyła w około 80 prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą m. in. USA, Rosji, Francji, Niemczech, Anglii. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i tworzy autorski, unikatowy papier ręcznie czerpany.


 

Zobacz również: