Kalendarz imprez

Wiadomości

Kontakt24

<

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. prof. Józefa Świdra.

Gdzie:
Wisła w kościele ap. Piotra i Pawła

Kiedy:
10 grudnia 2017 (niedziela) g. 16:00

Opis:

W niedzielę 10 grudnia o godz. 16:00 w kościele ap. Piotra i Pawła odbędzie się koncert w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra.

Galicyjski Chór Kameralny „Jewszan” został założony w 1990 roku przez kreatywną młodzież miasta Lwów. Członkami Chóru są studenci uniwersytetów lwowskich, artyści, młode specjaliści w różnych branżach. Podstawa repertuaru składa się z sakralnej muzyki ukraińskich oraz zagranicznych autorów z różnych okresów i epok – od muzyki G. P. da Palestrina, G. F. Aneriego, J.Bacha, A.Vivaldiego, A.Kaldara G. Händela, A. Mozarta, F.-Ks. Mozarta, koncerty chóralne kompozytorów ukraińskich – M. Dyletskiego, A. Wedela, M. Werbytskiego, M. Berezowskiego, D.Bortnianskiego, do utworów współczesnych ukraińskich i zagranicznych kompozytorów, aranżacje ukraińskich pieśni ludowych.

Galicyjski Chór Kameralny „Jewszan” jest uczestnikiem międzynarodowych festiwalów chóralnych w Ukrainie i za granicą. Zespół występował w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Francji, Polski, Białorusi, Włoszech, Hiszpanii. Wśród trofeów artystycznych chóru, w tym pierwsze miejsce, oddzielna nagroda za najlepszy poziom zawodowy w międzynarodowym konkursie „Mahutny Boża” (1995, Białoruś), I nagroda w VI Narodowym konkursie chórów im. M. Leontowicza (m. Kijów, Ukraina, 2010), I nagroda w 59 Międzynarodowym konkursie chóralnym HABANERAS Y POLIFONIA w Torrevieja (Hiszpania, 2013) i innych.

Zespół nie jednorazowo brał udział w wydarzeniach artystycznych w Polsce, takich jak Międzynarodowy Festiwal „Muzyka Odnaleziona” w Tarnowie (1998), XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku (2016), XII Festiwal Chóralny „Wschód – Zachód – Zbliżenia„ Radomsko (2010, 2013, 2016).

Chór „Jewszan” stały uczestnik przedstawień bożonarodzeniowych i wielkanocnych, otwarć wystaw sztuki, oświadczeń artystycznych m. Lwów i obwodu Lwowskiego, koncertów w kościołach i katedrach i wielu innych wydarzeń muzycznych.

W rezerwie artystycznym zespołu 5 audio albów i 4 płyty CD, nagrania dla radia i telewizji.

Dyrektor artystyczny zespołu – Igor Dańkowski.

Igor Dańkowski absolwent Konserwatorium Lwowskiego klasy dyrygentury docenta O.I. Sotnyczuka. Podczas swojej kariery artystyczne był kierownikiem Kameralnego Choru Konserwatorium Lwowskiego, dziecięcych, dorosłych chórów i zespołów miasta Lwowa.

Od 2000 jest kierownikiem Galicyjskiego Kameralnego Chóru „Jewszan” i jednocześnie z 2013 roku – chóru studentskiego Narodowej Akademii Muzycznej im.M.Łysenki we Lwowie.

Dyrygent Chóru – Iryna Kyselczuk, absolwent Akademii Muzycznej im.M.Łysenki we Lwowie.

Kontakt z redkacją .