Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Dlaczego Wschód? Odpowiedzą Pieniążek, Szczerek, Puto

data rozpoczęcia:
19.06.2017 18:00
data zakończenia:
19.06.2017 00:00
miejsce:
adres:
Świetlica Krytyki Politycznej Na Granicy
Dlaczego Wschód? Odpowiedzą Pieniążek, Szczerek, Puto Dlaczego Wschód? Odpowiedzą Pieniążek, Szczerek, Puto

Ziemowit Szczerek* w „Międzymorzu” zabiera nas w podróż przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową, Paweł Pieniążek** pisze z Donbasu – w swojej książce „Wojna, która nas zmieniła” opisuje wojskowych i cywilów po obu stronach frontu.

Książki różnią się nie tylko skalą opisywanych terytoriów i sposobem narracji. Mają jednak pewien punkt wspólny – są zarówno osobiste, jak i polityczne. Obydwie traktują o nowym nacjonalizmie, opisują jak zmienia się tożsamość środkowo-wschodniej części Europy.

„Międzymorze” i „Wojna, która nas zmieniła” wiarygodnie opisują tę przestrzeń, próbują ją zrozumieć, zobaczyć nie tylko w perspektywie konkretnych wydarzeń, ale też jednostkowych losów oraz ciągłości historycznej. Andrzej Stasiuk pisze, że w „Międzymorzu” Szczerek „próbuje pozszywać naszą wschodnią czy też środkową Europę, w czasach gdy ona beznadziejnie się pruje”.

Samo nasuwa się więc pytanie o przyszłość Europy, które warto sobie stawiać także w Cieszynie i Czeskim Cieszynie podczas rozmowy wokół „Wojny, która nas zmieniła” i „Międzymorza”.
Szczególnie, że w drugiej z nich pojawia się również znana nam przestrzeń pogranicza polsko-czeskiego. Szczerek opisuje relacje z sąsiadami z poczuciem humoru i dystansem (przede wszystkim do samego siebie).

„Międzymorze” i „Wojna, która nas zmieniła” staną się tematem spotkania, które poprowadzi Kaja Puto – redaktorka Ha!Artu, kulturoznawczyni i filozofka. Zajmuje się Europą Środkowo-Wschodnią, Kaukazem Południowym i tematyką migracyjną. Publikuje m.in. w „Dzienniku Opinii”, „Nowej Europie Wschodniej” i „Polityce”.

*Ziemowit Szczerek – reporter i pisarz. Autor książek „Siódemka”, „Przyjdzie mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, „Rzeczpospolita zwycięska” oraz „Tatuaż z tryzubem”. Laureat Paszportu „Polityki” (2013), finalista Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”(2015) i Nike (2016).

**Paweł Pieniążek – dziennikarz. Relacjonował protesty w Rosji, ukraińską rewolucję, wojnę w Donbasie, kryzys uchodźczy i walkę irackich Kurdów z tak zwanym Państwem Islamskim. Autor książki „Pozdrowienia z Noworosji” (2015).

Zobacz również: