Kalendarz imprez

Wiadomości

Kontakt24

<

Miasto i Las (Wystawa + wydarzenia) !!

Gdzie:
Cieszyn Zamek Cieszyn, ul. Zamkowa 3

Kiedy:
27 kwietnia 2017 (czwartek) g. 17:00 do 18 czerwca 2017 (niedziela)

Opis:

Miasto i Las To wystawa propagująca wiedzę o dzikich zwierzętach mieszkających w miastach.

"Miasto i Las" zwraca uwagę na żyjące obok nas: ptaki, owady i ssaki, na ich potrzeby, zwyczaje, zagrożenia na jakie są narażone, ale też na korzyści jakie człowiek ma z ich sąsiedztwa. Na wystawie pokazanych jest 10 budek lęgowych zaprojektowanych przez znanych polskich projektantów.

Wystawa skierowana jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Na dzieci czekają, wielkie gniazda, do których mogą wejść i bawić się tyvekowymi poduszkami z nadrukowanymi symbolami materiałów, z których zwierzęta budują gniazda: gałązek, liści, piórek... Obok w powiększonej budce lęgowa, dzieci mogą wysiadywać jajka. Dzięki zadaniom, zwiedzający poznają zachowania i zwyczaje zwierząt mieszkających w mieście. Można wcielić się w rolę kreatywnych obserwatorów, wybrać, zwierzę które chcą najlepiej poznać. Wystawa pełna jest ciekawostek na temat zwykłych i niezwykłych obyczajów miejskich zwierząt.
Ewa Solarz, kuratorka wystawy, mówi: "Na świecie żyje dziś ponad 7 miliardów ludzi, połowa z nich mieszka w miastach. Aglomeracje wciąż się rozrastają, zajmując coraz więcej miejsca i pochłaniając naturalne siedliska zwierząt. To nie zwierzęta przyszły do nas, to my zajęliśmy zamieszkiwane przez nie tereny. Jednym ze sposobów pomocy dzikim zwierzętom w mieście jest udostępnianie im budek lęgowych i edukacja. To cele projektu "Miasto i Las" .

Projektanci biorący udział w wystawie: Agnieszka Bar, Marta i Lech Rowińscy / Beton, Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Zofia Strumiłło-Sukiennik, Krzysztof Benke, Tomasz Korzewski / Beza Project, Asia Piaścik / Dingflux, Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz, Małgorzata Ćwiek / Grynasz Studio, Monika Brauntsch / Kafti, Ewa Bochen, Maciej Jelski / Kosmos Project, Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski / Malafor, Marcin Pogorzelski / Mapog, Liliana Krzycka i Rafał Pieszko / Menthol Architects, Anna Szuflicka.

Miasto i Las
27.04 - 18.06.2017
Zamek Cieszyn, budynek A "Oranżeria"
Wernisaż: 27 kwietnia, godz. 17.00


Kurator: Ewa Solarz
Grafika: Małgorzata Gurowska
Scenografia: Ewa Bochen i Maciej Jelski - Kosmos Project

Wydarzenia towarszyszące wystawie:

6.05., 17.06.2017, godz. 6.00 (rano)
Ptasi mieszkańcy Wzgórza Zamkowego – spacer z przyrodnikiem Jadwigą Jagiełko, współautorką książki Ptaki Cieszyna

Miasto jest miejscem do życia dla wielu gatunków ptaków. Niektóre gniazdują w budynkach, inne bytują wśród zieleni miejskiej. Spróbujmy wspólnie wypatrzeć jakie gatunki ptaków można spotkać na Wzgórzu Zamkowym, które jest jedną z "zielonych wysp" miasta. Obowiązują zgłoszenia (liczba miejsc ograniczona): akaleta@zamekcieszyn.pl, tel. +48 33 851 08 21 wew. 35

26.05.2017, godz. 19.30
Noc z nietoperzami – spacer "do góry nogami" / Cieszyńska Noc Muzeów

Prowadzący Marcin Warchałowski, doktorant Uniwersytetu Zielonogórskiego, prezes stowarzyszenia przyrodniczego Dziewięćsił, autor blisko 20 publikacji z zakresu teriologii oraz entomologii.
Podczas spotkania dowiemy się, gdzie żyją nietoprze, co jedzą oraz jak polują na swoje ofiary. Po krótkim wstępie teoretycznym planowane są warsztaty terenowe, w trakcie których będziemy próbować usłyszeć nietoperze za pomocą specjalnych urządzeń (detektorów). Warto się ciepło ubrać! Obowiązują zgłoszenia: akaleta@zamekcieszyn.pl, tel. +48 33 851 08 21 wew. 35 

Kontakt z redkacją .