Kalendarz imprez

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Wiadomości

Kontakt24

<

Spotkanie dotyczące zanieczyszczeń powietrza

Gdzie:
Cieszyn Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie, ul. Zamkowa 1

Kiedy:
02 marca 2016 (środa) g. 16:45

Opis:

W powszechnym mniemaniu szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi zanieczyszczenie powietrza to problem dużych miast. Takie przekonanie wynika głównie z faktu, że w małych miastach i miejscowościach nie ma stacji pomiarowych, które mierzyłyby stężenia zanieczyszczeń powietrza. Wobec tego władzom lokalnym wygodnie jest twierdzić, że u nich problem nie istnieje.

Tymczasem największym źródłem zanieczyszczenia powietrza - potocznie zwanym smogiem - jest emisja pochodząca ze starych, niewydajnych pieców węglowych, tzn. kopciuchów, które zbyt często są opalane najtańszym i zarazem najbardziej szkodliwym paliwem, nierzadko z dodatkiem śmieci.

Czy zatem w małych miejscowościach, których mieszkańcy w największym stopniu korzystają z indywidualnych instalacji grzewczych, smog może być mniejszy niż np. w Krakowie? Nic bardziej mylnego. Coraz więcej wskazuje na to, że w małych miejscowościach smog często bywa bardziej intensywny.

Jak rozwiązać problem smogu i zmodernizować energetykę cieplną, a tym samym przyczynić się do rozwoju gospodarczego? Czy taka modernizacja będzie bardziej kosztowna niż utrzymywanie kopalń w stanie obecnym? Co zyskamy dzięki niej? Jak przestawić polską energetykę na niskoemisyjną tworząc nowe miejsca pracy na Śląsku?

W spotkaniu udział wezmą:
Marcin Popkiewicz (autor książek Rewolucja Energetyczna, Polski węgiel, Świat na rozdrożu)
Edwin Bendyk (Polityka, współautor książki Polski węgiel)
Małgorzata Tkacz-Janik (była szefowa Partii Zielonych, współpracowała przy opracowaniu raportu Zrównoważony rozwój Metropolii Silesia)

Prowadzenie:
Piotr Dominiak (lider Raciborskiego Alarmu Smogowego)

Spotkanie towarzyszy książce Polski węgiel.

Kontakt z redkacją .