Kalendarz imprez

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Wiadomości

Kontakt24

<

KinoSzkoła

Gdzie:
Cieszyn Dom Narodowy, Rynek 12

Kiedy:
10 lutego 2016 (środa) g. 9:30

Opis:

Staraniem Domu Narodowego rusza „KinoSzkoła - Ogólnopolski Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej - projekt złożony z różnorodnych form edukacyjnych, których zasadniczym celem jest wzrost świadomości i kompetencji medialnych wśród przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. W roku szkolnym 2013/2014 w programie wzięło udział 93 tysięcy uczniów z całej Polski ! Czwarta edycja projektu realizowana jest w ponad trzydziestu Instytucjach Kultury na terenach jedenastu województw.

Projekcje i warsztaty będą odbywać się w trakcie całego roku szkolnego w Domu Narodowym, Kinie „Piast” oraz w wybranych cieszyńskich szkołach.

Nadrzędnym celem programu jest pomoc nauczycielom w szkolnej praktyce wychowawczej, stąd priorytetowy cykl „Filmowe drogowskazy”, adresowany jest głównie do wychowawców i pedagogów szkolnych. Tematy prelekcji oraz dobór filmów w tym cyklu powstały w oparciu o treści podstaw programowych nauczania przedmiotów: etyka, edukacja społeczna, wiedza o społeczeństwie, wychowanie do życia w rodzinie, a także na podstawie autorskich projektów profilaktycznych. Z kolei „KinoPrzedszkole” to propozycja dla najmłodszych widzów. Pomiędzy projekcjami polskich, krótkometrażowych filmów, odbywają się zabawy edukacyjne, profilujące odbiór filmu w założonym w temacie prelekcji kierunku. „Warsztaty Medialne dla uczniów” to zajęcia składające się z części teoretycznej i praktycznej. Ich celem jest wzrost kompetencji medialnych wśród uczniów.

Autorką i kierownikiem programu „KinoSzkoła” jest Joanna Zabłocka-Skorek, filmoznawczyni, pedagog, certyfikowana trenerka PISF i CEO w zakresie edukacji filmowej, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego (temat dysertacji: „Aksjologiczne aspekty edukacji audiowizualnej w kontekście dominujących postaw odbiorczych uczniów polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych). Doboru filmów oraz prelekcji w ramach cyklu „KinoPrzedszkole” dokonał dr Marcin Skorek.

16 września 2014 roku na uroczystej Gali, która odbyła się podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, program KinoSzkoła został LAUREATEM NAGRODY Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii edukacja młodego widza.

Kontakt z redkacją .