Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Myślenie "Pod prąd? - czy jest potrzebne władzy?

data rozpoczęcia:
31.05.2018 18:00
data zakończenia:
31.05.2018 00:00
miejsce:
adres:
Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy", ul. Przykopa 20
Myślenie "Pod prąd? - czy jest potrzebne władzy? Myślenie "Pod prąd? - czy jest potrzebne władzy?

Myślenie „Pod prąd“ – czy jest potrzebne władzy?

Debata z cyklu CIESZYN/WYBORY/2018* z udziałem Roberta Biedronia

Prowadzenie dr hab. Joanna Wowrzeczka

31 maja (czwartek) / godz. 18:00 / Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" (ul. Przykopa 20)

Kolejnym wydarzeniem w serii debat przedwyborczych organizowanych przez Świetlicę Krytyki Politycznej „Na Granicy” będzie spotkanie z udziałem prezydenta Słupska Roberta Biedronia, z którym porozmawiamy o cechach dobrze funkcjonującego samorządu, ale także o różnorodności, transparentności i współdecydowaniu.

W oparciu o dotychczasowe spotkania z cyklu CIESZYN/WYBORY/2018 oraz książkę Roberta Biedronia „Pod prąd” zastanowimy się czy samorządowiec to polityk i czy biografia to ciężar, a może trampolina do sukcesu? W odniesieniu do doświadczenia prezydenta Biedronia i proponowanego przez niego modelu zarządzania miastem zapytamy, jak rozumie nowoczesny samorząd i czy uważa, że jest on w Polsce możliwy? Czy wystarczy do tego pasja, energia i wiara w sukces? Czy w mieście średniej, a nawet małej wielkości można decydować o mniejszościach, uchodźcach, sytuacji organizacji pozarządowych, nawet jeśli polityka na szczeblu państwowym chce inaczej?

*Celem zaplanowanych spotkań pt. CIESZYN / WYBORY / 2018 jest zrozumienie na czym polegać będą najbliższe wybory, czym będą się różnić od poprzednich, dlaczego nasze głosy są ważne, co kandydaci na burmistrzów, starostów i radnych rozumieją jako zarządzanie miastem w perspektywie wieloletniej i wielopłaszczyznowej, jak rozumieją partycypację i miejsce mieszkańców i mieszkanek w procesie rządzenia gminą.

***
Robert Biedroń - politolog, absolwent Szkoły Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od 2014 r. prezydent Słupska. Przez wiele lat ekspert organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i wieloletnim prezesem Kampanii Przeciw Homofobii. W 2011 został wybrany na posła RP z okręgu gdyńsko-słupskiego. Były wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Były delegat do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W latach 2008-2016 członek Rady Doradczej Praw Człowieka przy Open Society Foundation w Budapeszcie. Od 2015 uczestniczy w pracach Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Od 2016 zasiada w grupie doradczej ds. równouprawnienia płci, przymusowych wysiedleń i ochrony, powołanej przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców.
dr hab. Joanna Wowrzeczka - socjolożka, artystka, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego, koordynatorka Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy: cieszyn@poczta.krytykapolityczna.pl

Zobacz również: