Kalendarz imprez

Wiadomości

Kontakt24

<

DKF Fafik: Luis Bunuel - mistrz filmowego surrealizmu (2)

Gdzie:
Cieszyn Kino Piast

Kiedy:
26 kwietnia 2018 (czwartek) g. 19:30

Opis:

Jeden z najważniejszych i najoryginalniejszych twórców w historii europejskiego kina. Jego przełomowy, zrealizowany wspólnie z Salvadorem Dalim, krótkometrażowy „Pies andaluzyjski” dał początek filmowemu surrealizmowi, któremu Buñuel pozostał wierny do końca swej twórczości.

Buñuel wychowany został w bardzo religijnej katolickiej rodzinie, co znalazło przewrotny wyraz w jego filmach, w których często poruszał tematy dotyczące chrześcijańskiego wychowania oraz wzajemnego przenikania się sfery sacrum i profanum. Było to zresztą przyczyną częstych ingerencji cenzury w jego twórczość. Jego filmy wywoływały skandale – tak było m.in. w przypadku „Viridiany”, zawierającej obrazoburczą scenę odwzorowującą „Ostatnią wieczerzę”, zaaranżowaną pośród pijaków i nędzarzy. Buñuel wyreżyserował 35 filmów. Ostatni, „Dyskretny urok burżuazji” powstał w roku 1977. Jest też autorem niezwykle ciekawej autobiografii, książki pt. „Ostatnie tchnienie”, ukończonej i wydanej w 1982 r.

Luis Buñuel zmarł w 1983 roku. Niewątpliwie był jedną z najwybitniejszych osobowości światowego kina, a jego filmy nadal inspirują i skłaniają do dyskusji nowe pokolenia widzów i twórców filmowych.

Kontakt z redkacją .