Kalendarz imprez

Wiadomości

Kontakt24

<

Karol Sabath jakiego nie znamy

Gdzie:
Cieszyn Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 15

Kiedy:
26 stycznia 2018 (piątek) g. 17:00

Opis:

Biblioteka Miejska w Cieszynie zaprasza na promocję publikacji pt. „Karol F. Sabath. Portret listami pisany”, która odbędzie się 26 stycznia br. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej (II piętro).


Książka upamiętniająca postać ostatniego redaktora „Gwiazdki Cieszyńskiej” została wydana przezTowarzystwo Miłośników Brennej i Górek „Jodła”, dzięki wsparciu Urzędu Gminy Brenna. Długo wyczekiwany przez mieszkańców Śląska Cieszyńskiego portret Karola Sabatha powstał dzięki staraniom rodziny, córce Helenie Wróblewskiej, wnuczce Beacie i synowej Helenie Sabath.

Kim był Karol Sabath? Z listów zebranych w publikacji, pisanych do ukochanej Ewy Heller, wyłania się postać patrioty, który nie będąc Polakiem, w obronie Polski zginął, wybitnego działacza narodowego, którego społeczne zaangażowanie docenił ks. Józef Londzin, czyniąc go swoim sekretarzem, a później redaktorem popularnego wówczas czasopisma „Gwiazdka Cieszyńska”. Przede wszystkim jednak daje się poznać, jako kochający mąż i ojciec, wierny wartościom, takim jak Bóg, ojczyzna, rodzina, dla których żył i za które przyszło mu oddać życie.

Spotkanie w Bibliotece Miejskiej poprowadzi Wojciech Grajewski wraz z wnuczką bohatera publikacji, znaną i cenioną poetką cieszyńską – Beatą Sabath.

Serdecznie zapraszamy!

Organizator: Biblioteka Miejska w Cieszynie
Telefon: 33 852-07-10 Fax: 33 852-07-10
E-mail: biblioteka@um.cieszyn.pl
Strona www: www.biblioteka.cieszyn.pl
 

Kontakt z redkacją .