Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Debata pt. Edukacja. Jak rozwój miasta zależy od edukacji

data rozpoczęcia:
07.12.2017 17:00
data zakończenia:
07.12.2017 00:00
miejsce:
adres:
Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy", ul. Przykopa 20
Debata pt. Edukacja. Jak rozwój miasta zależy od edukacji Debata pt. Edukacja. Jak rozwój miasta zależy od edukacji

Trzecia debata z cyklu: Co z Województwem Śląskim i Cieszynem za 15 lat? – wspólne obszary rozwoju.

Edukacja jest niewątpliwie priorytetem, o czym mogą świadczyć wydatki z nią związane. Przygotowuje i kształci obywateli do funkcjonowaniu w społeczeństwie oraz oddaje aktualny stan zainteresowań i wrażliwości społecznej. Obejmuje wszystkie grupy społeczne i generacje – nie tylko dzieci i młodzież, ale również osoby dorosłe. We współczesnym, globalnym świecie, wszyscy są postawieni przed palącym faktem odnalezienia się w gąszczu informacji i możliwości, a edukacja jest drogą do rozwoju nie tylko kapitału ludzkiego (jednostkowego), ale i społecznego. Jeśli zaczniemy myśleć o miejscach kształcenia szerzej, jako o wspólnotach, a nie instytucjach to być może przestaniemy utrwalać ich status fabryki wytwarzania hierarchii i podziałów.

Podczas debaty, w której udział wezmą m. in. Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek, Dyrektor cieszyńskiego Centrum Usług Wspólnych Paweł Szajor, przedstawiciele instytucji kształcących formalnie i nieformalnie, uczniowie oraz mieszkańcy i mieszkanki Cieszyna, a także ekspert dr Przemysław Sadura* będziemy szukać odpowiedzi na pytania: W jaki sposób miasto chce się rozwijać, biorąc pod uwagę swoje bogate tradycje oświatowe, współczesny potencjał edukacyjny i zasoby? Jaka jest oferta edukacji formalnej i nieformalnej oraz do kogo jest ona skierowana? Jakie szanse mają absolwenci i jak rozwój miasta wiąże się z obszarem edukacji?

Moderacja: Justyna Suchecka („Gazeta Wyborcza”)

*dr Przemysław Sadura - socjolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, założyciel Fundacji „Pole Dialogu”, publicysta Krytyki Politycznej. Prowadził liczne badania i interwencje społeczne m.in. dot. szkolnictwa w Polsce i Wielkiej Brytanii. Na początku przyszłego roku nakładem Wydawnictwa KP ukaże się jego książka „Państwo, szkoła, klasy”.

--------------------------------------------------------------
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Instytutu Szwedzkiego.

Wstęp wolny


 

Zobacz również: